imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Chiny: Znaleziono najstarszą roślinę. Ma miliard lat

0009VIN10OIJ69TA-C411.jpg


W Chinach znaleziono skamieniałe szczątki wodorostu, który prawdopodobnie jest najstarszą, jak dotąd, rośliną odkrytą przez człowieka – czytamy w zagranicznych mediach, m.in. w CNN.

Proterocladus antiquus jest przodkiem wszystkich roślin lądowych, jakie znamy. Jego szczątki są ledwie widoczne gołym okiem – mierzą zaledwie kilka milimetrów. Miliard lat temu, kiedy prastary okaz wodorostu występował na Ziemi, był jednym z największych istniejących organizmów żywych na naszej planecie. 

Odkrycie grupy paleontologów jest o 200 milionów lat starsze od tego, które dotychczas uważane było za pochodzące z najwcześniejszego okresu. Do tej pory za najstarszą roślinę przyjmowano wodorost liczący sobie około 800 milionów lat.

Artykuł na temat tego niezwykłego odkrycia opublikowano na łamach “Nature Ecology & Evolution”.

“To ogromne odkrycie” – uważa Shuhai Xiao z zespołu naukowców, którzy znaleźli skamielinę. “Ten wodorost wytwarzał tlen, który jest kluczowym pierwiastkiem w atmosferze, pozwala nam i zwierzętom przetrwać” – dodaje. 

Pozostałości proterocladus antiquusa zostały odciśnięte na skale znalezionej na suchym lądzie w północnej części Chin, w miejscu, gdzie kiedyś był ocean.

Sukces badaczy może być kolejnym krokiem do zrozumienia, skąd na świecie pojawiły się rośliny i jeszcze dokładniejszego zbadania, jaką pełnią w nim rolę.


Source link

Leave a Comment