imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Chiny: Zatruli się makaronem. Nie żyje dziewięć osób

0005IDRZ7AR310UD-C411.jpg


Chińska rodzina z prowincji Heilongjiang zatruła się makaronem, który przez ponad rok leżał w zamrażarce. Osiem osób zmarło w ciągu tygodnia od zjedzenia zupy, dziewiąta – po ponad dwóch tygodniach pobytu w szpitalu.

12-osobowa rodzina z Jixi w północno-wschodnich Chinach 5 października spotkała się na wspólnym śniadaniu. Głównym daniem było “Suantangzi” – zupa z grubym makaronem zrobionym z fermentowanej kukurydzy. Tylko trzech młodszych członków rodziny nie spróbowało potrawy.

Kilka godzin później dziewięć osób, które zjadły makaron, gorzej się poczuło. 11 października władze poinformowały, że z powodu zatrucia zmarło osiem osób. Jedyną osobą, która przeżyła pierwszy tydzień od zjedzenia makaronu, była 47-letnia kobieta o nazwisku Li. Kobieta zmarła 19 października w szpitalu.

Lokalna komisja zdrowia poinformowała, że podczas badań laboratoryjnych w makaronie odkryto wysokie stężenie kwasu bongkrekowego, toksyny wytwarzanej przez niebezpieczną dla ludzi i zwierząt bakterię Burkholderia gladioli.

Portal “Asia One” przypomina, że kwas bongkrekowy jest główną przyczyną zatruć po spożyciu zepsutych produktów z fermentowanej mąki kukurydzianej i popularnych w regionie białych grzybów (Tremella fuciformis).

W toku śledztwa okazało się, że niektóre ze składników, z których przygotowano danie, leżały w zamrażarce przez ponad rok. Eksperci apelują, by nie przygotowywać potraw z kukurydzy, na której widać oznaki pleśni lub wilgoci.


Source link

Leave a Comment