imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Chiny zapowiadają odwet za działania USA w sprawie Hongkongu

xo68g1icjfktyjnmctuj1utin5yyd56k.jpg


Trump uzasadnił tę decyzję kontrowersyjnymi przepisami bezpieczeństwa państwowego, narzuconymi Hongkongowi przez Pekin. – Dziś podpisałem ustawę i dekret, by pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za ich opresyjne działania wobec mieszkańców Hongkongu (…) Hongkong będzie teraz traktowany tak samo jak Chiny kontynentaln – powiedział amerykański prezydent.

 

Chińskie MSZ wyraziło stanowczy sprzeciw wobec amerykańskiej ustawy, którą oceniło jako „poważną ingerencję w sprawy Hongkongu i wewnętrzne sprawy Chin”. Wezwało Waszyngton, by „naprawił swoje błędy” i wycofał ustawę.

 

“Próby USA nie odniosą skutku”

 

– Podejmowane przez USA próby zablokowania wprowadzenia prawa o bezpieczeństwie państwowym w Hongkongu nigdy nie odniosą skutku. By chronić swoje prawowite interesy, Chiny nałożą sankcje na odpowiednie osoby i podmioty amerykańskie – napisano w komunikacie na stronie internetowej resortu.

 

Chińskie MSZ nie wymieniło podmiotów, które mają zostać objęte sankcjami, ani nie podało szczegółów dotyczących samych sankcji. Dekret Trumpa przewiduje zamrożenie w USA aktywów osób uznanych za odpowiedzialne lub współodpowiedzialne za „działania lub decyzje podkopujące procesy lub instytucje demokratyczne w Hongkongu”.

 

ZOBACZ: Starcie na granicy Rosji z Chinami. W rolach głównych dwa niedźwiedzie

 

Dekret nakazuje również urzędnikom wycofywanie pozwoleń na eksport do Hongkongu niektórych produktów, objętych zakazem sprzedaży do Chin kontynentalnych, a także odejście od specjalnego traktowania osób posługujących się hongkońskimi paszportami.

 

Kary dla banków

 

Ustawę podpisaną we wtorek przez Trumpa przegłosował wcześniej amerykański Kongres. Przewiduje ona kary dla banków współpracujących z przedstawicielami władz ChRL, ponoszącymi odpowiedzialność za narzucenie Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie państwowym.

 

Prawo to przewiduje kary nawet dożywotniego więzienia za nieprecyzyjnie określone przestępstwa uznawane przez Pekin za działalność wywrotową, terrorystyczną, separatystyczną lub zmowę z zagranicznymi siłami. Według opozycji i wielu zachodnich komentatorów przepisy oznaczają kres wolności i praworządności, które odróżniały Hongkong od Chin kontynentalnych.


Source link

Leave a Comment