imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Chiny. Koronawirus: Zapełnione szpitale i kolejki karawanów do krematoriów

000GIWT2BWOPIFO4-C429.jpg


Rząd w Pekinie zniósł niedawno utrzymywane przez prawie trzy lata drakońskie środki walki z pandemią. Obecnie wariant Omikron szerzy się w kraju praktycznie bez żadnej kontroli, choć po rezygnacji z masowych testów nie widać tego w oficjalnych statystykach.

Szpitale zapełniają się pacjentami, w aptekach brakuje leków przeciwgorączkowych i szybkich testów na COVID-19, a władze miast próbują wzmacniać służbę zdrowia i otwierają specjalne kliniki. Według ekspertów w zamieszkanym przez 1,4 mld ludzi kraju w 2023 roku może umrzeć nawet ponad milion zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

“Przed krematorium w dzielnicy Tongzhou w Pekinie ustawiła się kolejka około 40 karawanów, a parking był zapełniony” – podała agencja Reutera, powołując się na świadka.

Tymczasem państwowa komisja zdrowia zgłosiła w czwartek tylko niecałe 3 tys. nowych zakażeń i ani jednego nowego zgonu na COVID-19. Władze ogłosiły, że do liczby przypadków śmiertelnych, wśród osób zakażonych, będą zaliczane wyłącznie osoby, które zmarły na zapalenie płuc lub niewydolność oddechową.

– Osoby zakażone, które umierają z powodu komplikacji dotyczących innych organów lub z powodu pogorszenia chorób współistniejących, nie będą klasyfikowane jako zgony na COVID-19 – wyjaśnił szef oddziału chorób zakaźnych w Pierwszym Szpitalu Uniwersytetu Pekińskiego Wang Guiqiang, cytowany przez Reutera.

Choć w chińskich miastach nie obowiązują już prawie żadne restrykcje, a wirus szerzy się na dużą skalę, osoby powracające lub przybywające do Chin z zagranicy wciąż muszą przechodzić co najmniej pięciodniową obowiązkową kwarantannę w rządowych ośrodkach, gdzie poddawani są wielokrotnym testom na COVID-19.

– Znam ludzi, którzy są przetrzymywani w hotelach na kwarantannie, chociaż ich krewni, czekający na nich w domach, chorują już na covid. Więc jak tylko skończą kwarantannę i wrócą do domu, też się zakażą – powiedział mieszkający w Kantonie Europejczyk, który sam spędził ponad tydzień w rządowym izolatorium w październiku.

Chińskie władze nie ogłosiły oficjalnie żadnych zmian dotyczących wymogu kwarantanny dla przyjezdnych, ale według anonimowych źródeł agencji Bloomberga rozważają zniesienie tego obowiązku w styczniu. Osoby przybywające do Chin nie musiałyby już spędzać pięciu dni w rządowych ośrodkach, a jedynie monitorować swój stan zdrowia w domach przez trzy dni – podał Bloomberg.


Source link

Leave a Comment