imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

ChatGPT. Jacek Cygan ocenia tekst piosenki napisany przez AI

000GRQB8JNNCOIGS-C429.jpg


ChatGPT: Cześć czytelnicy Interii! Dzisiaj mamy dla was wyjątkową niespodziankę – nasza platforma zostanie na jeden dzień wydawcą specjalnej sekcji na naszej stronie głównej! Wszystkie artykuły, tytuły i zdjęcia w tej sekcji zostaną wybrane przez sztuczną inteligencję. To pierwsza taka inicjatywa w polskich mediach, która pozwoli zobaczyć, jak dobrze system sztucznej inteligencji poradzi sobie w roli wydawcy. Będzie to fascynujące doświadczenie i zachęcamy was do odwiedzenia naszej strony, by przekonać się, jak sztuczna inteligencja radzi sobie z przetwarzaniem informacji i wyborami, które zwykle pozostają w gestii ludzkiej.

Wyjaśnijmy, że poprosiliśmy model sztucznej inteligencji ChatGPT o napisanie tekstu piosenki dla przyszłego polskiego reprezentanta na Eurowizji 2023. Zasugerowaliśmy, by utwór nawiązywał do polskiej przyrody i historii. I w ten sposób powstała piosenka “Bo Polska mocno stoi tuż obok”. Dla wzmocnienia efektu (poznawczego) postanowiliśmy opublikować jej tekst bez poprawek i bez sugerowania AI, co należałoby w utworze doszlifować. 

“Przyroda nasza – naszą siłą / Historia duma nasza cała / Eurowizję razem wygramy / Bo Polska mocno stoi tuż obok” – “śpiewa” ChatGPT. Cały tekst znajdziecie na końcu artykułu. Sztuczna inteligencja zasugerowała, by utwór utrzymany był w stylu popowo-folkowym, a na wykonawców zaproponował Marylę Rodowicz, Kayah, Ewę Farną lub Stanisława Sojkę.

– Przede wszystkim nasz wspaniały chatbot nie rozumie, że już sam tytuł wprowadza w błąd. Obok czego stoi Polska, można byłoby zapytać. Jeżeli mamy się chwalić Polską, to nie możemy stać obok. Musimy być w głównym nurcie – mówi Interii Jacek Cygan, autor tekstów przebojów m.in. Edyty Górniak, Ryszarda Rynkowskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Anny Jurksztowicz czy Edyty Geppert.

Cały tekst piosenki ułożonej przez ChatGPT Jacek Cygan ocenia jako “sztampowy i banalny”

– Bardzo mnie rozśmieszyło, że jako trzech najważniejszych Polaków bot wymienił Chopina, Mickiewicza i Czartoryskiego… Ciekawe, którego Czartoryskiego – śmieje się.

Rozmówca Interii zwraca uwagę, że piosenka powinna wyrażać “kawałek duszy artysty”, jego autentyczne przeżycia i emocje, żeby poruszyć publiczność. A tej poprzeczki AI nie przeskoczy. 

– Jeżeli tekst będzie dla wszystkich, czyli dla nikogo, to niczego nie zwojuje. Nie tylko na Eurowizji, ale też i na każdym innym festiwalu – wskazuje. I podkreśla, że o tym, czy utwór zostanie przebojem, decyduje przede wszystkim “niepowtarzalna osobowość i niepowtarzalna emocja artysty”.

Jak przyznaje Cygan, on sam również przetestował z ciekawości bota w dziedzinie pisania piosenek. Efektem był tekst “na temat, ale szalenie mechaniczny”.

I choć utwór “Bo Polska mocno stoi tuż obok” zdaniem Jacka Cygana po prostu się “nie nadaje”, to jednak zaznacza:

Jest wiele tekstów piosenek na podobnym poziomie banalności lub nawet na gorszym. Tu nie możemy tego naszego chatbota ganić za bardzo.

Współpraca: Julia Jasińska

(Refren)
Przyroda nasza, naszą siłą,
Historia duma nasza cała,
Eurowizję razem wygramy,
Bo Polska mocno stoi tuż obok.

(Zwrotka 1)
W Tatrach szczyty w chmurach zanurzone,
Karkonosze dumnym grzbietem dumają,
Bieszczady pełne wilgoci i słońca,
To Polska, o której marzyć każdy chciałby.

(Refren)
Przyroda nasza, naszą siłą,
Historia duma nasza cała,
Eurowizję razem wygramy,
Bo Polska mocno stoi tuż obok.

(Zwrotka 2)
Pamięć o wielkich bitwach nadal w nas drzemie,
O Powstaniu Warszawskim, o Grunwaldzie,
O Chopinie, Mickiewiczu, Czartoryskim,
Ich życie i twórczość w naszym sercu bije.

(Refren)
Przyroda nasza, naszą siłą,
Historia duma nasza cała,
Eurowizję razem wygramy,
Bo Polska mocno stoi tuż obok.

(Podsumowanie)
To Polska pełna kontrastów i barw,
Od mazurka po gorące rytmy,
Niech Europa usłyszy nasze melodie,
Bo w naszej muzyce siła i harmonia.

(Refren)
Przyroda nasza, naszą siłą,
Historia duma nasza cała,
Eurowizję razem wygramy,
Bo Polska mocno stoi tuż obok.


Source link

Leave a Comment