imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Chanukowe świece znowu w Sejmie

ar3

Strona główna &gt Polska &gt Chanukowe świece znowu w Sejmie Chanukowe świece znowu w Sejmie Ogarek Polska

W budynku Sejmu kolejny raz odbyła się uroczystość odpalania świec, mających symbolizować żydowskie święto Chanuka. Ponownie w wydarzeniu brali udział przedstawiciele chasydzkiej sekty Chabad-Lubawicz i były izraelski ambasador Szewach Weiss, którym towarzyszyli politycy Prawa i Sprawiedliwości na czele z wicemarszałek i rzeczniczką partii Beatą Mazurek czy ministrem rolnictwa Krzysztofem Ardanowskim. Jednocześnie nie stwierdzono protestów liberalnej opozycji, w innych przypadkach ochoczo nawołującej do rozdziału religii i państwa.

Wydarzenie już kilka dni temu zostało zapowiedziane przez Kancelarię Sejmu, zaś zapaleniu chanukowej lampy towarzyszyć ma jedenaście plansz przedstawionych pod hasłem „Chanuka – wystawa fotografii z Mea Shearim w Jerozolimie”. Organizacją wydarzenia zajęła się z kolei chasydzka i mesjanistyczna żydowska sekta Chabad-Lubawicz, która za kilka dni będzie również brała udział w podobnej uroczystości odbywającej się rokrocznie w Pałacu Prezydenckim.

W celebracji żydowskiego święta Chanuki, poza przedstawicielami wspomnianego wyżej kontrowersyjnego środowiska, wzięli udział między innymi były izraelski ambasador Szewach Weiss, wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS-u Beata Mazurek, a także minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski, wiceprezes PiS Adam Lipiński czy poseł Marek Suski.

Żydowska Chanuka znana jest również jako święto świateł, ponieważ nie może ona obyć się bez zapalenia świeczek na chanukowej lampie, czyli charakterystycznym dziewięcioramiennym świeczniku. Samo żydowskie święto upamiętnia cud jaki miał rzekomo wydarzyć się w drugim wieku przed naszą erą w trakcie narodowowyzwoleńczego Powstania Machabeuszów – w Świątyni Jerozolimskiej zapalono wówczas świece, które miały palić się tylko jeden dzień, lecz ostatecznie przetrwały osiem dni.

Kolejna oficjalna uroczystość odpalenia żydowskich świec odbędzie się w niedzielne popołudnie 9 grudnia, a do Pałacu Prezydenckiego zaprasza na nie dziennikarzy prezydent Andrzej Duda wraz ze swoją małżonką. Sama „tradycja” czczenia Chanuki została zapoczątkowana w 2006 roku przez ówczesną głowę państwa, Lecha Kaczyńskiego.

Na podstawie: sejm.gov.pl, facebook.com/kancelariasejmu.

Za: http://autonom.pl/?p=24382

Data publikacji: 5.12.2018

Partia interesów SyjonistycznychPolska neokolonią syjonizmusatanistyczna sekta Chabad Lubavitch
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment