imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Cena prądu w górę. Grupy taryfowe. Które wybrać, by zaoszczędzić?

000J9USD4IBYVLD1-C461-F4.jpg


Grupa taryfowa definiuje warunki taryfowe związane z dostarczaniem energii elektrycznej. Mowa tu między innymi o stawkach za zużycie prądu. W przypadku klientów indywidualnych, czyli gospodarstw domowych, wyszczególniamy grupy taryfowe oznaczone literą “G”. 

Grupy taryfowe. Tańszy prąd w określonych godzinach

Najpowszechniejszą grupą taryfową dla gospodarstw domowych jest grupa G11. Charakteryzuje się ona jednolitą stawką za energię elektryczną przez całą dobę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku grup dwustrefowych G12 i G12w.

Grupa taryfowa G12 wyróżnia się niższą stawką za energię zużywaną w nocy (w zależności od konkretnego dostawcy – od 22.00 lub 23.00 do 6.00 lub 7.00) oraz w ciągu dwóch godzin w przedziale od 13.00 do 16.00. Stawka jest wyższa od godziny 6.00/7.00 do 13.00 oraz od 16.00 do 22.00/23.00 (szczyt przedpołudniowy i popołudniowy). Czas trwania rzeczonej taryfy jest określany przez dostawcę.

Jeśli chodzi o grupę taryfową G12w, to odznacza się ona identycznymi warunkami jak G12 (tańszy prąd we wcześniej wymienionych godzinach), a dodatkowo umożliwia skorzystanie z tańszego prądu w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowo poszczególni dostawcy mogą oferować innego rodzaju taryfy, takie jak G12n (PGE), G12r (Energa) czy trójstrefowa G13 (Tauron).

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej? Wybierz odpowiednią grupę taryfową

Dobór odpowiedniej grupy taryfowej może pomóc w zaoszczędzeniu na energii elektrycznej. Jest to szczególnie polecane w przypadku posiadania urządzeń, które mogą działać w nocy (takich jak zmywarki). Oczywiście, jeżeli mieszkamy w budownictwie wielorodzinnym, to lepiej zrezygnować wtedy z korzystania z głośniejszych sprzętów, jak na przykład pralki (ewentualny hałas w trakcie ciszy nocnej może nie spodobać się sąsiadom).  

Niekiedy zdarza się, że w zależności od konkretnej oferty, taryfa nocna może być tańsza nawet o kilkadziesiąt procent. Jeżeli korzystamy z prądożernych sprzętów głównie w weekendy, to dobrze jest wtedy wybrać grupę taryfową G12w.  

Warto przypomnieć, że 1 lipca zmieniły się stawki za energię elektryczną. Maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych to 500 zł za 1 MWh. Rząd wprowadził również bon energetyczny – wsparcie finansowe skierowane do rodzin o najmniejszych dochodach.

“Wydarzenia”: Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!/Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment