Sędziowie przysięgli w procesie o zabójstwo Afroamerykanina George’a Floyda w Minneapolis osiągnęli porozumienie co do decyzji o losach oskarżonego byłego policjanta. Derek Chauvin został uznany za winnego.
Po wysłuchaniu opinii świadków, ekspertów oraz wystąpień obrony i oskarżycieli sędziowie przysięgli kontynuowali we wtorek obrady mające zadecydować o winie lub uwolnieniu Chauvina. Poprzedziła to w poniedziałek sesja z sędzią hrabstwa Hennepin Peterem Cahille. Udzielił on instrukcji przysięgłym dotyczących m.in. aspektów prawnych sprawy.
14 przysięgłych słuchało informacji o dowodach w tej sprawie przez prawie trzy tygodnie. Ponieważ tylko 12 przysięgłych jest potrzebnych do rozstrzygnięcia sprawy, dwóch alternatywnych zwolnił w poniedziałek sąd.
Spośród pozostałych dwóch jest w wieku 20 lat, trzech w wieku 30, 40 i 50 lat, a jedna w wieku 60 lat. Sześciu jest białych, czterech czarnoskórych, a dwóch reprezentuje inne rasy. Wszyscy pochodzą z hrabstwa Hennepin w stanie Minnesota, które według danych spisu powszechnego składa się w 74 proc. z białych i w 14 proc. z Afroamerykanów.
Sędziowie przysięgli wysłuchali 45 świadków, pokazano im nagrania wideo incydentu, w którym zginął Floyd. Prokuratorzy powołali 38 świadków, w tym policyjnych ekspertów od użycia siły, którzy obwiniali Chauvina, a także ekspertów medycznych, którzy wyjaśnili, w jaki sposób Floyd zmarł. Obrona powołała siedmiu własnych świadków usprawiedliwiających postępowanie byłego policjanta. On sam odmówił zeznań, powołując się na piątą poprawkę do konstytucji.
Floyd zmarł najprawdopodobniej w wyniku brutalnej policyjnej interwencji 25 maja 2020 roku.