imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Burzliwe losy dzieła znanego mistrza. Na aukcji może paść rekord

e6op4ot4qxcn32nyb3n3rqn45jtj211h.jpg



Pasjonaci sztuki ostrzą sobie zęby na nadchodzącą aukcję arcydzieła mistrza renesansu Tycjana zostanie. Obraz przedstawiający Maryję z Jezusem i Józefem wiele przeszedł. Został dwukrotnie skradziony, a następnie znaleziony na… przystanku autobusowym. Licytacja może osiągnąć zawrotną kwotę.

“Odpoczynek podczas ucieczki do Egiptu” powstał prawdopodobnie w 1508 roku, gdy Tycjan miał zaledwie 20 lat. Obraz namalowany jest na drewnianej desce i przedstawia Maryję tulącą Jezusa. W tle widoczny jest także Józef.

 

Pierwsze wzmianki o obrazie pochodzą z XVII wieku. Wówczas dzieło należało do weneckiego kupca. Później trafiło w ręce włoskich arystokratów i przez kolejne wieki przechodziło z rąk do rąk najbogatszych ludzi Europy.  

Niezwykłe dzieje obrazu mistrza renesansu

Obraz był dwukrotnie kradziony. W 1809 roku z Belwederu w Wiedniu wyniosły go wojska Napoleona Bonaparte.

 
W 1995 roku nieznani sprawcy zabrali arcydzieło z Longleat House, siedziby markizów Bath, w Wiltshire. Po siedmiu latach obraz wyceniany wówczas na ponad 5 milionów funtów, został znaleziony w plastikowej torbie na zakupy. Leżał na przystanku autobusowym w Richmond.  

 

ZOBACZ: Skandal w paryskim muzeum. Chodzi o najsłynniejszy obraz Moneta

 

W odnalezieniu obrazu pomagał Charles Hill – były szef działu sztuki i antyków Scotland Yardu. Wcześniej odnalazł “Krzyk” Edvarda Muncha po tym jak został skradziony z Muzeum Narodowego w Oslo w 1994 r. 

 

“Odpoczynek podczas ucieczki do Egiptu” jest obecnie w domu aukcyjnym Christie’s. Zostanie wystawiony na aukcję już w lipcu tego roku. Eksperci oceniają, że cena wyniesie od 15 do 25 mln funtów (od 76 do 128 mln złotych).

 

ZOBACZ: Australijka popadła w konflikt z galerią sztuki. Nie spodobał jej się obraz

Tycjan był jednym z najwybitniejszych malarzy włoskiego renesansu i przedstawicielem weneckiej szkoły. Był uczniem Giorgionego i Giovanniego Belliniego. Od imienia artysty powstało określenie tycjanowski, oznaczające kolor rudopomarańczowy. Tę barwę Tycjan wyjątkowo wykorzystywał on w swoich obrazach.

 
Najbardziej znane obrazy Tycjana to m.in. “Kain i Abel”, “Wenus z Urbino” czy też “Bachus i Ariadna”. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment