imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Burze w Polsce. Łowcy burz. Kim są? Na czym polega ich praca?

000FVKF5TMNE1XPR-C429.png


Łowców burz w Polsce jest przynajmniej kilkuset i choć ich praca jest bezcenna, często wciąż mylnie uważa się ich jedynie za poszukujących adrenaliny i ekstremalnych doznań szaleńców. Oto cała prawda o tym, kim są łowcy burz i czym się zajmują.

 • Wbrew pozorom, nie każdy może zostać tropicielem burz. Osoby, które śledzą ekstremalne zjawiska pogodowe, muszą mieć szeroką wiedzę meteorologiczną i cechować się wielkim zaangażowaniem. 
 • Ich praca jest niezwykle odpowiedzialna, bo – choć nie jest pełnoetatowym zajęciem – często ratuje życie i dobytek innych ludzi. 

Łowcy burz to pasjonaci, którzy zajmują się poszukiwaniem i tropieniem ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pierwsze wzmianki na ich temat zaczęły pojawiać się w drugiej połowie XX wieku, choć niektórzy za jednego z pionierów tropicieli burz uznają już XIX-wiecznego przyrodnika Johna Muira

Szkocki naukowiec podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych w grudniu 1874 roku przez kilka godzin obserwował burzę nad hrabstwem Sierra w Kalifornii i było to pierwsze tak wnikliwe śledzenie anomalii pogodowych. Aby obserwować burzę, John Muir wspiął się na 30-metrowe drzewo, co dziś byłoby jednak uznane za wyjątkowo nieodpowiedzialne i ryzykowne.

Oficjalnie za pierwszego łowcę burz uważa się jednak Amerykanina Davida Hoadleya. Mężczyzna w latach 50. XX wieku zaczął śledzić wyładowania elektryczne, a w 1977 roku założył tematyczne czasopismo “Storm Track”. Natomiast za pierwszego fotografa, który tropił ekstremalne zjawiska pogodowe, uznaje się Rogera Jensena, który zaczął dokumentować wyładowania elektryczne w 1953 roku. 

Inny ważny naukowiec i tropiciel burz, o którym warto wspomnieć to Neil Ward. Od lat 60. XX wieku zajmował się nie tylko samym tropieniem wyładowań, ale również analizą i ulepszaniem metod umożliwiających przewidywanie ekstremalnych zjawisk meteorologicznych.

Polscy Łowcy Burz są organizacją non profit, co oznacza, że pracują zazwyczaj zupełnie nieodpłatnie, choć ich ostrzeżenia ratują życie, zdrowie i dobytek wielu ludzi. 

Osoby, które hobbistycznie zajmują się tropieniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, najczęściej potrafią je bowiem również przewidywać. To osoby o ogromnej wiedzy meteorologicznej, (co jednak nie zawsze musi wiązać się z kierunkowym wykształceniem). Fascynują się pięknem przyrody i czują wobec niej respekt, dzięki czemu mogą skutecznie ostrzegać przed takimi zagrożeniami jak

 • silne burze
 • nawałnice
 • trąby powietrzne
 • trąby wodne

Praca łowców burz to przewidywanie i obserwacja, ale również analiza ekstremalnych zjawisk pogodowych. Specjaliści analizują dane pogodowe, udostępniane przez organizacje meteorologiczne i zapoznają się z pomiarami radarów pogodowych. 

Gdy tylko zaistnieje możliwość, że w danym regionie może wystąpić burza lub inne zagrożenie, tropiciele burz udają się na miejsce, gdzie często czekają przez kilka godzin, a nawet dni. Amerykanie nazywają to tzw. “ekstremalnym siedzeniem“. 

Jeśli ekstremalne zjawisko wystąpi, pasjonaci dokumentują je i zdają relacje z jego przebiegu. Pozwala to uprzedzić mieszkańców o ewentualny zagrożeniu za pośrednictwem mediów społecznościowych i pomóc im lepiej przygotować się na kolejne, podobne sytuacje w przyszłości. 

W wielu krajach łowcy burz współpracują ze służbami, lokalnymi instytucjami ratowniczymi i służbami pogodowymi. W Polsce jednak relacje te najczęściej ograniczają się do wspomagania Ochotniczej Straży Pożarnej. Ich misją jest edukacja i ostrzeganie ludzi. 

Łowcy burz dobrze wiedzą, gdzie jest burza teraz. Używają bowiem specjalistycznych narzędzi, które wraz z rozwojem techniki pozwalają na coraz dokładniejsze pomiary i efektywne monitorowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Najważniejszym narzędziem łowców są mapy synoptyczne. Specjaliści korzystają też z danych o wyładowaniach atmosferycznych, co pozwala im przewidywać, gdzie i kiedy mogą pojawić się niebezpieczne burze.

Łowca burz powinien mieć przy sobie również:

 • urządzenie GPS
 • telefon
 • mapę
 • aparat fotograficzny
 • detektor wyładowań atmosferycznych

Polskim Łowcą Burz lub członkiem stowarzyszenia Skywarn Polska może zostać każda pełnoletnia osoba, bez względu na kierunkowe wykształcenie lub jego brak. Aktualnie tropienie ekstremalnych zjawisk powodowych nie jest traktowane jak zawód, a jako pasja, jednak osoba, która pragnie się tym zajmować, powinna być odpowiedzialna i zaangażowana oraz posiadać analityczny umysł. 

Aby dołączyć do Polskich Łowców Burz lub Skywarn Polska wystarczy wysłać wiadomość e-mail wraz z listem motywacyjnym oraz wyjaśnieniem, dlaczego podjęliśmy taką decyzję. Członkowie grup są zobowiązani, aby przestrzegać regulaminu oraz opłacać składki członkowskie.

Czytaj również: 

Polscy łowcy burz wiedzą, gdzie jest burza teraz. Na czym polega ich praca? 

Czeka nas kryzys energetyczny na miarę szoku naftowego lat 70.

Jak powstaje burza i dlaczego czasem przechodzi obok? 

Zobacz także: 


Source link

Leave a Comment