imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Bunkier atomowy zamieszkują nietoperze. Z roku na rok jest ich coraz więcej

g51g5uc7bgeqhj5sx7yi4i5bof3dfoe4.png


Kiedyś bywał w nim generał Wojciech Jaruzelski i radziecki marszałek Wiktor Kulikow. Dziś w bunkrze atomowym przeznaczonym dla dowództwa byłego Układu Warszawskiego mieszkają nietoperze. Każdej zimy zaglądają tu także naukowcy z Kampinoskiego Parku Narodowego, którzy liczą skrzydlate ssaki. Materiał “Wydarzeń”.

Kiedyś broniły go zasieki i strażnicy z psami. Teraz betonową ścianę do atomowego schronu zdobi barwny mural z wizerunkiem nietoperza. Zima to jedna z nielicznych pór roku, kiedy do opuszczonych korytarzy zaglądają naukowcy z Kampinoskiego Parku Narodowego i liczą nietoperze.

 

– One stanowią taki swego rodzaju wskaźnik bioróżnorodności i kondycji środowiska przyrodniczego – powiedział Polsat News dr Adam Olszewski z Kampinoskiego Parku Narodowego.

 

Wideo: nietoperze zamieszkują bunkier atomowy 

  

Nieprzydatny bunkier, którego pozbyło się wojsko, z pomocą funduszy europejskich został wyposażony w sztuczne kryjówki dla nietoperzy. Mają ułatwiać im znajdowanie miejsc na zimowisko.

 

– Pierwszym kluczowym elementem to są pustaki szczelinowe, które są bardzo chętnie zajmowane przez nietoperze – wyjaśnił dr Olszewski. 

 

Udogodnienia dla nietoperzy

 

Inne udogodnienia to zbudowane specjalne ściany z cegły dziurawki oraz przyczepione pionowo na betonowych murach płachty z worków polipropylenowych. Zimowe liczenie nietoperzy w bunkrze na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego trwa kilkanaście dni. Już teraz wiadomo, że sztuczne kryjówki przynoszą efekt.

 

Jak wskazał dr Olszewski, w latach 2015-2016 nietoperzy było maksymalnie pięć. – Zeszłej zimy mieliśmy tutaj już 120 osobników – przekazał.

 

Nietoperze mają tzw. pamięć miejsca, dlatego liczba zimujących osobników z roku na rok będzie wzrastać. – Moim zdaniem najpiękniejszym gatunkiem nietoperza jest mopek, którego w tym zimowisku jest dość sporo – mówił. 

 

Naukowcy powrócą do bunkrów w marcu. Wtedy ponowne liczenie pokaże całokształt nietoperzej populacji. 

msl/ Polsat News

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment