imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Brytyjscy naukowcy: Przechodzimy recesję Słońca

000A4ESAX61N9AOK-C411.jpg


Recesja – to słowo pada często odniesieniu do światowej gospodarki, ale tym razem chodzi o obniżenie aktywności Słońca, o czym donoszą brytyjskie media. Przechodzimy właśnie okres zmniejszonej aktywności na powierzchni tej życiodajnej gwiazdy.

Słabsze stało się jej pole magnetyczne, co może powodować burze i zakłócać działanie instrumentów na stacjach kosmicznych. Może także wpłynąć na zmianę temperatury powietrza na Ziemi. 

Brytyjskie Biuro Meteorologiczne i Królewska Akademia Nauk apelują, by zanadto się tym nie przejmować. Jest to bowiem cykliczne zjawisko, które powtarza się ze średnią częstotliwością co 11 lat. W przeszłości mogło przyczynić się do różnych zjawisk klimatycznych, ale nie ma na to jednoznacznych dowód.

Jednym z nich była tzw. mała epoka lodowcowa, która w okresie od średniowiecza do XVIII wieku przyniosła nieznaczne ochłodzenie atmosfery. Zdarzały się wówczas przypadki zamarznięcia Tamizy w Londynie, a raz nawet odnotowano w lipcu opady śniegu. 

Ostatni raz nasz układ doświadczył mniejszej aktywności Słońca na przełomie lat 2009/2010. Dokonane pomiary dowiodły, że aktywność Słońca spadła wtedy do najmniejszego poziomu od stu lat.

Dziś – jak podkreślają uczeni – nikt o tym nie pamięta. I to właśnie warto mieć na uwadze.

Bogdan Frymorgen

Zobacz na RMF24.pl


Source link

Leave a Comment