imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Bruksela: Polacy będą odpowiadać za szczepienia kwatery głównej NATO

000BIP693JHTMQSQ-C411.jpg


Polacy podejmą się przeprowadzenia szczepień wśród wszystkich pracowników kwatery głównej NATO w Brukseli. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. Wykorzystanych zostanie 3,5 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca.

“Zostaliśmy oficjalnie zaproszeni przez NATO, aby polskie zespoły medyczne przeprowadziły szczepienia pracowników kwatery głównej Sojuszu w Brukseli” – przekazał Mateusz Morawiecki.

“To ważna misja, bo NATO jest organizacją zapewniającą bezpieczeństwo dla ok. miliarda ludzi na świecie i oczywiście się jej podejmiemy” – dodał polski premier.

“Szybkim zapewnieniem odporności na wirusa kluczowym decydentom i pracownikom centrali Sojuszu zajmie się nasz Zespół Natychmiastowego Reagowania Medycznego. Od jego pracy zależeć będzie tak naprawdę zapewnienie ciągłości operacyjnej Dowództwa NATO. Leży to w interesie naszego wspólnego bezpieczeństwa” – czytamy we wpisie szefa rządu na Facebooku.

W niedzielę na Twitterze o akcji szczepień napisał też sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. “Jestem wdzięczny Polsce i premierowi Morawieckiemu za gotowość do wsparcia szczepień COVID-19 w kwaterze głównej NATO” – napisał. Sekretarz generalny NATO ocenił też, że Polska jest silnym sojusznikiem, który udzielił wsparcia wielu innym sojusznikom i partnerom we wspólnej walce z pandemią. 

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk wyjaśnił, że szczepienia rozpoczną się w najbliższy czwartek. 

– Specjalnym rządowym samolotem poleci tam zespół ponad 20 polskich lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek i w tym czasie zaszczepi ponad 3500 pracowników NATO – powiedział, cytowany przez polsatnews.pl.

Dodał, że Polska przeznaczy na szczepienia 3,5 tys. dawek preparatu AstraZeneki.

23 i 24 marca w kwaterze głównej ma odbyć się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej i ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich. Później planowany jest szczyt NATO.

Przypomnijmy, że szczepienia na terenie UE rozpoczęły się 27 grudnia.

Z kolei NATO ma swoją kwaterę główną w Brukseli od 1967 roku, wcześniej znajdowała się ona w Paryżu.


Source link

Leave a Comment