imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Broadway. “West Side Story” nie wróci na afisz. W tle naduyżycia seksualne

4iy92fcxvx2epduje1595w7m229fuqmw.jpg


Kiedy teatry nowojorskiego Broadwayu wznowią działalność po przerwie spowodowanej pandemią, pośród prezentowanych spektakli nie będzie musicalu “West Side Story”. Producenci uzasadniają to “wieloma powodami”, a magazyn “Variety” wskazuje na problemy z nadużyciami i aferami seksualnymi.

O zaniechaniu wystawienia utworu na podstawie książki Arthura Laurentsa, z muzyką Leonarda Bernsteina i tekstami Stephena Sondheima powiadomiła cytowana w poniedziałek przez magazyn “Variety” producentka Kate Horton.

“West Side Story” zniknie z afisza

“Ta trudna i bolesna decyzja została podjęta po tym, jak zbadaliśmy każdą możliwą drogę do udanego wystawienia spektaklu i niestety, z wielu powodów, ponowne otwarcie nie jest praktycznie możliwe” – uzasadniała Horton.

 

“Wznowienie »West Side Story« zainicjowały przedpremierowe spektakle w grudniu (2019 roku), a otwarcie nastąpiło w lutym, na krótko przed zamknięciem teatrów z powodu pandemii. Radykalna adaptacja, w reżyserii Ivo van Hove, uwspółcześniła opowieść o rywalizujących gangach ulicznych wplatanych w klasyczną historię miłosną Romea i Julii” – wyjaśniły “Variety”.

 

ZOBACZ: Powstanie musical o królu muzyki pop – Michaelu Jacksonie. Zostanie wystawiony na Broadwayu

 

Magazyn opisywał perypetie związane ze spektaklem, w tym odnoszącą się do jednego z producentów “West Side Story” Scotta Rudina. Zapowiedział on plany “wycofania się” ze swoich produkcji teatralnych i filmowych po oskarżeniach o nadużycia w miejscu pracy.

 

“Variety” zwraca też uwagę, że “West Side Story” spotkało się z krytyką za obsadzenie w roli głównego tancerza Amara Ramasara uwikłanego w skandal #MeToo. W dniu premiery na początku 2020 roku, przed teatrem doszło do protestów.

 

Ramasar pozostawał w centrum kontrowersji od 2018 roku. Wraz z dwoma tancerzami New York City Ballet został wówczas oskarżony o rozpowszechnianie zdjęć innych artystów o charakterze seksualnym.

Broadway wraca po pandemii

Ubiegłoroczne wznowienie musicalu wywołało mieszane opinie, choć krytycy chwalili ponadczasową muzykę Leonarda Bernsteina i teksty piosenek Stephena Sondheima.

 

ZOBACZ: “Wiedźmin” na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Premiera musicalu już w piątek

 

“»West Side Story« stało się niezwykle mroczne i zatraciło niektóre z elementów ruchu w nowym broadwayowskim wznowieniu (…), ale fabuła ukochanego musicalu pozostaje nienaruszona” – oceniła m.in. Marilyn Stasio w recenzji dla “Variety”.

 

Broadway planuje w pełni otworzyć po przerwie podwoje we wrześniu. Kilka spektakli, w tym “Mean Girls”, “Frozen” oraz “Beetlejuice”, również nie zostanie wznowionych.

pdb/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment