imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Brazylia: Sieć szpitali miała testować niesprawdzone leki na pacjentach z COVID-19

000AM4JNQYM89MBS-C411.jpg


Co najmniej dziewięć osób zmarło na COVID-19 podczas testów w sieci szpitali Prevent Senior od marca do kwietnia 2020 r., ale w ich kartach pacjenta ukryto przyczynę śmierci – powiedziała w Senacie prawniczka.

Sieć Prevent Senior odrzuciła oskarżenia jako bezpodstawne i stwierdziła, że zgłaszała wszystkie zgony. Dodała w oświadczeniu, że zmarło 7 proc. z 56 tys. pacjentów z COVID-19, którzy byli leczeni w placówkach sieci, co jest lepszym wynikiem niż innych szpitali publicznych i prywatnych.

Pedro Batista, właściciel i dyrektor wykonawczy sieci szpitali, przyznał przed Senatem w zeszłym tygodniu, że karty pacjentów zostały zmienione, aby usunąć wszelkie odniesienia do COVID-19 po dwóch tygodniach hospitalizacji. Jak wyjaśnił, osoby te nie stanowiły już zagrożenia jako źródło zakażeń.

Zaprzeczył jednak, by na pacjentach bez ich wiedzy testowano niesprawdzone leki. Stwierdził, że lekarze przepisywali je, gdy chorzy sami o nie prosili. Dodał, że komentarze prezydenta Jaira Bolsonaro i “innych wpływowych osób” zachwalające środki sprawiły, iż wielu pacjentów domagało się recept.

We wtorek Morato, reprezentująca 12 lekarzy zatrudnionych w Prevent Senior, powiedziała, że firma groziła lekarzom i zwalniała ich, jeżeli nie zgadzali się na “zestaw covidowy”, który zawierał hydroksychlorochinę, erytromycynę i iwermektynę. Nie ma naukowych dowodów na to, że leki te są korzystne w leczeniu COVID-19.

– Bezbronnym starszym pacjentom powiedziano, że istnieje dobre leczenie. Nie wiedzieli jednak, że są wykorzystywani jako króliki doświadczalne – stwierdziła Morato. Jak dodała, lekarzy poinstruowano, aby nie wyjaśniali leczenia pacjentom ani ich krewnym.

Morato powiedziała, że szpital miał pomóc rządowi Bolsonaro, który zachwalał niesprawdzone leki jako skuteczne przeciwko COVID-19.

Sieć Prevent Senior zaprzeczyła, by kiedykolwiek zwolniła lekarzy, którzy nie zgadzali się na stosowanie leków.

Jak podał Reuter, Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na prośbę o komentarz i nie jest jasne, co rząd wiedział o rzekomych testach.

Pandemia Covid-19 zabiła prawie 600 tys. Brazylijczyków.


Source link

Leave a Comment