imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Brak zęba. Czy warto zdecydować się na implant stomatologiczny? – Wolna Polska – Wiadomości

29aa62053a5dc7744b0f9be154db093f


Zaawansowana próchnica, wypadek, paradontoza – braki zębowe mogą mieć różne przyczyny. Czy warto zdecydować się wtedy na implanty stomatologiczne?

Gdy pojawia się brak zębowy, trzeba go uzupełnić. Wynika to z faktu, że pozostawienie przerwy pomiędzy kolejnymi zębami może przyczynić się do ich przemieszczania, a tym samym zaburzenia prawidłowego zgryzu. W tym celu można wykorzystać implanty, a dokładnie implanty stomatologiczne, które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów.

 

Czym jest implant zębowy?

Zastępujące zęby implanty to specjalne wszczepy stosowane w celu uzupełniania braków zębowych. Implant umieszczany jest bezpośrednio w kości, a na nim zakłada się porcelanową koronę, która widoczna jest w jamie ustnej.

Leczenie implantologiczne rekomendowane jest praktycznie u każdego pacjenta, u którego pojawiają się braki – jest ono bardzo dobrą alternatywą dla innych protez zębowych, w tym dla mostków protetycznych czy protez ruchomych.

Budowa implantu stomatologicznego:

 • wszczep – najczęściej wykonany z tytanu, który wyróżnia się wysoką biozgodnością z organizmem człowieka, co minimalizuje ryzyko jego odrzucenia
 • korona porcelanowa – jest umieszczana na wszczepie i jest widoczna w jamie ustnej, jest specjalnie dopasowana do wyglądu okolicznych, naturalnych zębów
 • łącznik – element umieszczany pomiędzy wszczepem a koroną

 

Kiedy można założyć implant stomatologiczny?

Aktualnie, ze względu na zaawansowaną technologię implantologiczną, wszczepienie implantu możliwe jest niemalże u wszystkich pacjentów z brakami zębowymi różnego pochodzenia.

Nowoczesne implanty stomatologiczne mogą być zastosowane zarówno w przypadku pojedynczych braków, jak również wtedy, gdy są one większe. Także implanty sprawdzają się przy bezzębiu, czyli wtedy, gdy pacjent nie posiada żadnych naturalnych zębów.

Co ważne, leczenie implantologiczne może być przeprowadzone także wtedy, gdy u pacjenta doszło do zaniku kości w miejscu braku zębowego. Tutaj stomatolog może wykonać regenerację kości lub też może zastosować specjalne implanty zygomatyczne, inaczej jarzmowe, które umieszczane są w kościach jarzmowych – policzkowych.

Działająca w mieście Kraków Klinika Stomatologiczna Studio SE+ jest jednym z niewielu gabinetów, w którym można skorzystać z wszczepienia implantów zygomatycznych.

 

Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębów?

W porównaniu z innymi metodami uzupełniania braków implanty zębów wyróżniają się szeregiem dodatkowych zalet. Chociaż stanowią one większy wydatek dla pacjentów, to jednak cieszą się sporym powodzeniem. Biorąc pod uwagę ich trwałość, estetykę i komfort, są najlepszym wyborem na tle mostków czy protez ruchomych.

 

Korzyści z wszczepienia implantów stomatologicznych:

 • naturalny wygląd – implanty niczym nie różnią się od okolicznych zębów w jamie ustnej
 • trwałość – szacuje się, że dobre implanty mogą służyć nawet przez 20-30 lat
 • wytrzymałość – są odporne na liczne czynniki zewnętrzne, nie są podatne na próchnicę, są trudne w uszkodzeniu mechanicznym
 • wygoda – brak urazów, trudności z wymową, problemów z jedzeniem jak przy stosowaniu protez ruchomych
 • zabezpieczenie przed zanikiem kości – implanty umieszczone w kości żuchwy albo szczęki chronią przed zanikami kości
 • estetyka twarzy – ochrona przed zanikami kości i uzupełnienie braków poprawiają estetykę twarzy – zapobiega to zapadaniu się policzków, dzięki czemu twarz wygląda młodziej
 • łatwa pielęgnacja – implanty myje się tak samo, jak naturalne zęby
 • ochrona okolicznych zębów – nie muszą być szlifowane jak przy zakładaniu mostka

 

Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Jedną z głównych wad implantów jest ich spora cena. Pacjenci, którzy chcą zdecydować się na implanty zębów, muszą liczyć się z wydatkiem od około 3,5 tysięcy do nawet ponad 6 tysięcy złotych.

Wysokie koszty są jednak rekompensowane przez jakość tego uzupełnienia – implanty są znacznie wygodniejsze, a przy tym trwalsze niż mostki i protezy.


Source link

Leave a Comment