Na tej firmie z Gdańska koncentruje się uwaga całego świata medycyny i milionów pacjentów onkologicznych. Urteste SA intensywnie pracuje bowiem nad przełomową technologią, która pozwoli na wykrywanie wielu nowotworów na wczesnym etapie ich rozwoju. 22 maja innowacyjna spółka pojawi się na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Urteste SA od października 2021 roku notowana była na rynku alternatywnym NewConnect. Oznacza to, że firmie wystarczyło zaledwie 20 miesięcy, aby osiągnąć wzrost i potencjał pozwalający na dołączenie do grona największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie.
O zainteresowaniu inwestorów pracą naukowców z Urteste świadczy również sukces przeprowadzonej oferty publicznej akcji serii E, w ramach której firma dokonała przydziału 269,4 tys. akcji, pozyskując w ten sposób ponad 29,6 mln zł na dalsze badania kliniczne i certyfikację ich rezultatów.
Spółka Urteste opracowuje przełomową technologię wykrywania kilkunastu najczęściej występujących nowotworów (m.in. wątroby, prostaty, żołądka, płuca, piersi) przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w próbce moczu. Inne firmy, które pracują nad rozwiązaniami diagnostycznymi w onkologii, jako materiał do badań wykorzystują krew lub biopsję, co z założenia jest metodą bardziej kosztowną i inwazyjną niż w przypadku testów polskich naukowców.
Priorytetowym projektem zespołu jest obecnie PANURI – potencjalnie jeden z pierwszych na świecie testów do wczesnego wykrywania raka trzustki, zaliczonego do grona najgorzej rokujących nowotworów. Spółka planuje jego komercjalizację najpóźniej w 2025 r.
Naukowcy z Urteste przypominają, że każdego roku 1 na 6 zgonów na świecie jest powodowany przez choroby nowotworowe, a późne rozpoznanie wpływa bardzo niekorzystnie na ich przebieg i zmniejsza szanse na skuteczne leczenie. Przykładowo, tylko 1 proc. chorych z rakiem trzustki przeżywa 5 lat od momentu diagnozy. Tymczasem wcześnie rozpoznany rak trzustki może być leczony operacyjnie.
Eksperci szacują, że globalny rynek testów onkologicznych w kolejnych latach będzie rósł średniorocznie o kilkadziesiąt procent i w 2035 r. jego wartość może osiągnąć 75 mld dolarów. Najbardziej dynamicznie rosnącą częścią tego rynku będzie screening, czyli ten obszar, w którym pozycjonowane będą również testy Urteste.
Źródło informacji: PAP MediaRoom