imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Biden: USA przekażą programowi COVAX 75 proc. niewykorzystanych szczepionek przeciw Covid-19

000C99SYXXUGRJD9-C411.jpg


Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek, że USA przekażą 75 proc. niewykorzystanych szczepionek przeciw Covid-19 na rzecz wspieranego przez ONZ globalnego programu wymiany szczepionek COVAX. Do końca czerwca zamierzają udostępnić innym krajom 80 milionów dawek, w większości przez COVAX.

“Dopóki ta pandemia szaleje gdziekolwiek na świecie, Amerykanie są narażeni” – przekazał Biden w oświadczeniu.

Biały Dom poinformował, że z pierwszej transzy 25 milionów dawek około 19 milionów trafi do COVAX, z czego 6 milionów do krajów Ameryki Południowej i Środkowej, 7 milionów do Azji, a 5 milionów do Afryki.
Agencja AP podkreśliła, że 19 milionów dawek to znaczne wsparcie; COVAX do tej pory rozprowadził 76 milionów dawek.

25 proc. niewykorzystanych szczepionek zostanie zatrzymane w rezerwie na wypadek sytuacji kryzysowych oraz do bezpośredniego dzielenia się przez USA z sojusznikami i partnerami. 6 milionów z pierwszej transzy trafi m.in. do Meksyku, Kanady, Korei Południowej, Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy, Indii, Ukrainy, Kosowa, Haiti, Gruzji, Egiptu, Jordanii, Iraku i Jemenu.

Według Białego Domu pierwsze 25 milionów dawek będzie pochodziło z istniejących już federalnych rezerw preparatów firm Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson.

Do końca czerwca Biały Dom zamierza udostępnić 80 milionów dawek, w większości za pośrednictwem COVAX.

Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że USA będą mogły wypowiedzieć się na temat tego, dokąd trafią dawki rozprowadzane za pośrednictwem COVAX. – Nie próbujemy zmuszać do ustępstw, nie wymuszamy, nie narzucamy warunków, tak jak robią to inne kraje dostarczające dawki; nie robimy żadnej z tych rzeczy – zapewnił Sullivan.

Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei w czwartek ogłosił, że Stany Zjednoczone przekażą temu krajowi pół miliona dawek szczepionek. Z kolei prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador poinformował, że po jego rozmowie z wiceprezydent USA Kamalą Harris Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać Meksykowi milion dawek szczepionki Johnson & Johnson. “Wyraziłem naszą wdzięczność w imieniu narodu meksykańskiego” – napisał na Twitterze Lopez Obrador.

W USA ponad 63 proc. dorosłych otrzymało co najmniej jedną dawkę preparatu. Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały łącznie 4,5 miliona szczepionek Meksykowi i Kanadzie.

COVAX to program mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się. Program jest kierowany wspólnie przez Gavi – Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). 


Source link

Leave a Comment