imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Belgia. Lekarze będą kierować pacjentów na wizyty… w muzeach, Rusza nowa terapia

qtti4e438gae7tnj9f1we1yfnf2a5yxi.jpg


Choć mierzący niespełna 55 centymetrów pomnik sikającego chłopca Manneken Pis na brak zainteresowania nie narzeka, to wkrótce może odwiedzać go jeszcze więcej ludzi.

 

– Cele są dwa, mianowicie zwiększyć dostęp do kultury, przyciągając jak najwięcej ludzi do muzeów i dać lekarzom, psychiatrom nowe narzędzie terapii – mówiła Delphine Houba, brukselska radna ds. kultury.

Muzeum na receptę 

Lekarstwem mają być wizyty w muzeach, przepisywane na receptę pacjentom cierpiącym na depresję, chroniczny stres, czy wypalenie. – Kontakt z dziełem sztuki powoduje że produkujemy neurotransmitery, dopaminę, która sprawia, że lepie się czujemy – opowiada dr Catherine Hanak, dyrektor Kliniki Psychiatrii w Szpitalu Brugmanna w Brukseli.

 

WIDEO: Muzea na receptę. Nowy pomysł belgijskich specjalistów 

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie z 2019 roku stwierdziła, że “sztuka może pomagać ludziom cierpiącym na choroby psychiczne i zachęcała służbę zdrowia do współpracy z placówkami kulturalnymi”. Pozytywny efekt Manneken Pis widać na twarzach setek odwiedzających go codziennie turystów.

 

Muzealna terapia ma pomóc również placówkom kultury, które wciąż nie podniosły się po pandemii i lockdownach. – Ludzie odzwyczaili się od spędzania czasu poza domem, takie przesłanie, że wizyta w muzeum nas uszczęśliwi jest dla nas również pomocna – wyjaśnia Berengere de Laveleye, konserwator zabytków w Muzeum Królewskim w Brukseli.

Darmowe leczenie 

Pacjent z receptą może wraz z trzema znajomymi lub rodziną wejść za darmo do pięciu brukselskich muzeów. Po wizycie ma podzielić się wrażaniem z lekarzem.

 

ZOBACZ: Białoruś. Władysław Jagiełło usunięty z Narodowego Muzeum Historycznego w Mińsku

 

– Może nie rozwiązać to całkowicie problemu, ale ma sens – oceniła Maya, jedna z turystek w Brukseli. – Jeśli to może sprawić, że ludzie zmienią swoje nastawienie, to trzeba spróbować – dodała Anastazie, kolejna z odwiedzających stolicę Belgii. 

 

Jeśli pomoże, to po półrocznym okresie próbnym – tak, jak w Kanadzie, skąd pochodzi pomysł – muzea na receptę mogą stać się stałym elementem terapii w belgijskiej psychiatrii. 

Dorota Bawołek/laf/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment