imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Będą wyższe emerytury. Jednak nie dla wszystkich

tn7y9w9mmr71dipg93xe4frjkcvxwc8w.jpg


Emerytura tych, którzy na nią przejdą w tym roku, będzie wyższa niż w 2020.

 

– 65-letni mężczyzna, który zgromadził kapitał około 450 tysięcy złotych, to według tych najnowszych tablic, które są korzystniejsze niż w ubiegłym roku, będzie miał emeryturę o około 6,5 proc. wyższą. To jest jakieś kilkadziesiąt złotych – wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Emerytury wyższe, bo zmarło więcej osób

Choć powód zmiany jest smutny. To wyższa śmiertelność Polaków. – Bardzo nietypowe zjawisko. Ono nas cofnęło o dekadę, jeśli chodzi o długość trwania życia – mówi dr Paweł Strzelecki z Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

 

Karolina Banaszek – rzecznik GUS – podkreśla, że do zwiększenia liczby zgonów przyczyniła się pandemia. – W samym listopadzie było ich niemalże dwa razy więcej – dodaje. Z kolei w 2020 roku zmarło blisko 70 tys. więcej osób niż w 2019.

 

ZOBACZ: Senior chce iść do pracy na emeryturze? Nowy sondaż

 

– GUS raz w roku przelicza tablice przeciętnego dalszego życia. Dla kobiet skróciło się ono mniej więcej o rok, dla mężczyzn o około półtora roku – zdradza Banaszek.

 

To na podstawie danych GUS ZUS co roku ustala wysokość świadczeń. Korzystniejszy przelicznik nie dotyczy jednak wszystkich emerytów, a tylko tych, którzy przejdą na emeryturę teraz.

 

– Najnowsze tablice trwania życia obowiązują od 1 kwietnia tego roku, do końca marca 2022 roku. I te osoby, które przejdą na emeryturę w tym czasie, będą mogły skorzystać – wyjaśnia Żebrowski.

 

Jest jeden warunek

Przeliczenie będzie korzystniejsze także dla tych, którzy przeszli na emeryturę rok temu, ale dorabiali i dla tych, którzy mogli w tamtym roku przejść na emeryturę, ale postanowili jeszcze popracować.

 

Warunek? Sami muszą przyjść do ZUS-u i poprosić o przeliczenie emerytury.

 

Eksperci są przekonani, że najgorsze za nami.

 

– Po wygaśnięciu pandemii w kolejnym roku tablice trwania życia będą już bardziej optymistyczne. Optymistyczne z punktu dalszego trwania życia, ale z punktu widzenia osoby, która wtedy będzie przechodzić na emeryturę, świadczenie będzie niższe – mówi Strzelecki.

ac/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment