imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Bankructwo kolejnej holenderskiej firmy energetycznej

flame-580342_960_720.jpg


Holenderska spółka Naked Energy jest kolejnym w tym kraju w ostatnich miesiącach operatorem energetycznym, który ogłosił upadłość. Przyczyną bankructwa okazały się rekordowo wysokie ceny prądu oraz gazu.

Swoją upadłość firma ogłosiła 23 grudnia 2021 roku. Jest to szósty już dostawca energii w Holandii, który wypada z rynku w tym kraju od chwili wybuchu kryzysu energetycznego w tym kraju w październiku bieżącego roku. O zakończeniu działalności przez ten podmiot poinformował Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku (ACM).

Firma Naked Energy nie podołała zmianom wywołanym zmianami cen gazu i w sposób ciągły zapewniać dostawy tego surowca. Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku zapewnił jednocześnie klientów bankruta, iż nie ma ryzyka przerwania dostaw energii, gdyż zostaną oni automatycznie przeniesieni do innego operatora. Nie będzie to jednak zmiana niezauważalna z finansowego punktu widzenia, bowiem migracja do innego dostawcy oznacza nowe kontrakty ze znacznie wyższymi stawkami.

Przed Naked Energy w Niderlandach zbankrutowali tacy dostawcy energii jak Welkom Energie, Enstroga, Fenor, Anoda Energie a także Allure Energie. Jest to więc kolejna na liście firma będąca de facto ofiarą gwałtownych wzrostów cen energii. A te w przypadku gazu osiągnęły w tym tygodniu w Europie nowy rekord osiągając ośmiokrotność cen w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jest to częściowo efekt ostrej zimy na początku roku oraz będących jej efektem stosunkowo niskich rezerw gazu.

Całą sytuację dodatkowo komplikuje pogłębiający się kryzys na rosyjsko – ukraińskiej granicy, co sprawia, że gaz staje się narzędziem Rosji do wywierania nacisków na Zachód Europy w celu wymuszenia pożądanych przez Federację Rosyjską ruchów. W miniony weekend mocnemu ograniczeniu uległy dostawy poprzez gazociąg jamalski, co wywindowało ceny gazu do niebotycznego poziomu.

The post Bankructwo kolejnej holenderskiej firmy energetycznej appeared first on Foliarz.pl.


Source link

Leave a Comment