imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Bank Pekao: akcja „Jesteśmy blisko” to radość z działania, poczucie wspólnoty i ogrom dobra dla potrzebujących

1_10.jpg


Fot. PAP – kadr z filmu

Konkurs grantowy „Jesteśmy blisko”, organizowany przez Bank Pekao S.A. od 2019 r., angażuje pracowników w pomoc lokalnym społecznościom poprzez wolontariat i wsparcie finansowe ważnego celu społecznego. W tegorocznej wiosennej edycji wystartowały 93 projekty, spośród których 52 zostały nagrodzone grantami w wysokości 5 tys. zł.

Jednym z nagrodzonych projektów jest Dzień Dziecka i Rodziny, inicjatywa Agnieszki Konckiej-Olejnik. 1 czerwca 2022 r. w Wiosce Dziecięcej SOS w Biłgoraju dla ponad 300 dzieci stworzono wymarzony plac zabaw z podchodami, treningiem z koszykarzami reprezentacji Polski, „dmuchańcami”, grami przestrzennymi, muzyką, ogniskiem, kiełbaskami, watą cukrową, fotobudką i prezentami.

„To pełen wrażeń Dzień Dziecka na sportowo. Jako czynna triathlonistka uważam, że sport kształtuje charakter i to jest bardzo ważne dla dzieci, zwłaszcza po dwuletniej przerwie w regularnym sporcie, spowodowanej pandemią” – podkreśla Agnieszka Koncka-Olejnik, liderka akcji Dzień Dziecka i Rodziny w SOS Wioski Dziecięce w Biłgoraju.

W konkursie „Jesteśmy blisko” pracownicy wybierają cel wolontariatu, odpowiadając na potrzeby lokalnych społeczności. Autorzy zwycięskich inicjatyw otrzymują 2, 5 bądź 5 tys. zł od Fundacji Banku Pekao na realizację projektu.

Wolontariusze chcą angażować się na rzecz dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, osób z niepełnosprawnościami, pomagać zwierzętom, promować sport i aktywność fizyczną, a także kulturę i historię regionu. Wśród pomysłów na wolontariat znalazły się także propozycje pomocy dla obywateli Ukrainy.

„Konkurs grantowy pozwala pracownikom wdrożyć w życie wartości, które ogłosiliśmy w strategii banku na lata 2021-2024. Wolontariusze otaczają pomocą i wsparciem tych, którzy szczególnie tego potrzebują w ich społeczności, a lider akcji może odważnie, a więc twórczo i nowatorsko zrealizować wyzwanie, jakim jest wolontariat” – podkreśla Leszek Skiba, prezes zarządu Banku Pekao.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, które w Polsce działa od 1984 r., pomaga dzieciom opuszczonym i osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodzicielskiej. Działa w Siedlcach, Kraśniku, Biłgoraju i Karlinie. Prowadzi również program „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie ich rodzinom odpowiedniego wsparcia.

„Z Bankiem Pekao współpracujemy od lat, jest to nasz partner flagowy, na którego możemy zawsze liczyć. Z pracownikami i wolontariuszami banku mamy kilka bardzo fajnych akcji, które powtarzamy corocznie, jak akcja Mikołaj, w której obdarowujemy dzieciaki prezentami, Dzień Dziecka w Biłgoraju czy „Bieg po uśmiech” w Kraśniku” – mówi Natalia Szulc ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce prowadzi swoje działania także dla dzieci i rodzin z Ukrainy. Przyjęło do swoich programów ok. 170 osób, którym zapewnia wsparcie i opiekę. Stowarzyszenie wspiera również programy w Kamerunie i w Zimbabwe.

W organizacje imprezy, w której bawiło się 90 dzieci z wioski oraz ponad 200 dzieci z Programu Umacniania Rodziny Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, było zaangażowanych 15 wolontariuszy – pracowników Banku Pekao. Przyjechali z wielu miejsc w Polsce, niektórzy poznali się na żywo dopiero w czasie imprezy. W akcji na miejscu wsparło ich siedmioro wolontariuszy z lokalnej społeczności oraz trójka dzieci z wioski.

„Jesteśmy przedstawicielami każdego segmentu w Banku Pekao. Są koledzy z centrali, są koledzy z detalu, z różnych oddziałów, z różnych miejsc, ale łączy nas to, że kochamy aktywnie działać, uwielbiamy sport, uwielbiamy dzieci i lubimy bardzo trudne wyzwania” – zaznacza Agnieszka Koncka-Olejnik.

Wtóruje jej Tadeusz Hernik, wolontariusz Banku Pekao, który w rozmaite akcje angażuje się od 2019 r.

„Pomagamy, wspieramy: od przygotowywania paczek na święta po przebieranie się za Mikołaja, zbieranie datków od sponsorów i po prostu dawanie dobra. Każda drobna rzecz potrafi u małego dziecka wywołać uśmiech i to jest bezcenne” – mówi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Source link

Leave a Comment