imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

AstraZeneca przekazała w formie darowizny 45000 testów RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2 w celu wsparcia testowania polskich pacjentów

37282505_1_crop_300x168_459b80c5_CPO.jpg


Wsparcie strony publicznej przez podmioty sektora prywatnego, zwłaszcza firmy farmaceutyczne, może znacząco pomóc w zarządzaniu kryzysem związanym z pandemią COVID-19. Podstawowym narzędziem mającym na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa są testy diagnostyczne, dlatego AstraZeneca zdecydowała się wesprzeć te dwie niezwykle ważne instytucje znajdujące się na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19 i przekazać im łącznie 45000 testów RT-PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2.

„Niezwykle się cieszymy, ponieważ takie darowizny wspierają funkcjonowanie placówki w tej skomplikowanej, pandemicznej rzeczywistości – mówi dr Andrzej Tysarowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. – Musimy pamiętać, że koronawirus komplikuje życie każdego z nas, ale przede wszystkim osób cierpiących na choroby przewlekłe, w tym onkologiczne, o które w obecnej sytuacji musimy szczególnie się troszczyć z uwagi na ich ograniczoną odporność”.

AstraZeneca od początku wybuchu pandemii jest jednym z globalnych liderów walki z pandemią SARS-CoV-2. Oprócz zaawansowanych prac nad opracowaniem szczepionki, działania spółki koncentrują się również na minimalizowaniu negatywnych skutków kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zabezpieczeniem potrzeb pacjentów cierpiących na inne choroby. „Dokładamy wszelkich starań, aby podejmowane przez nas inicjatywy w sposób jak najbardziej optymalny wspierały walkę z pandemią COVID-19. Z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa pacjenci, zwłaszcza przewlekle chorzy, mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Mamy nadzieję, że lepszy dostęp do diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 poprawi sytuację tej grupy chorych” – podkreślił Piotr Najbuk, Public & Government Affairs Director w AstraZeneca.

„Darowizna spółki AstraZeneca stanowi istotny wkład w wysiłki Instytutu na rzecz zapewnienia optymalnej diagnostyki COVID-19” – podkreśla Anna Dela, rzecznik prasowy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Testy przekazane przez AstraZeneca to testy genetyczne wykonywane metodą RT-PCR (Real-Time Polymerase Chain Reaction), która umożliwia ustalenie, czy pacjent jest aktualnie zakażony wirusem SARS-CoV-2. Technologia ta cechuje się bardzo wysoką czułością oraz swoistością, co pozwala ograniczyć ryzyko fałszywie ujemnych lub fałszywie dodatnich wyników.


Source link

Leave a Comment