imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Arcydzieło z ceną wywoławczą 2 mln zł. Obraz „Józef Sosnowski w roli króla Bolesława Śmiałego” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego na licytacji 13 grudnia w Agra-Art

1_20.jpg


Na licytacji organizowanej w niedzielę 13 grudnia 2020 o godz. 17:00, przez Dom Aukcyjny Agra-Art, zostaną wystawione na sprzedaż 35 dzieła Sztuki Współczesnej oraz 87 obiektów Sztuki Dawnej.

Pojawienie się na aukcji tego wielokrotnie opisywanego i reprodukowanego arcydzieła należy traktować jako wydarzenie na rynku antykwarycznym. Pierwotnie portret wchodził w skład kolekcji artysty, Leona Wyczółkowskiego, by następnie trafić do rodzinnych zbiorów krakowskiego kolekcjonera, Zygmunta Kowalskiego. „Józef Sosnowski w roli króla Bolesława w sztuce Bolesław Śmiały Stanisława Wyspiańskiego” (tak brzmi pełny tytuł pracy) stanowi przykład warsztatowego mistrzostwa Wyspiańskiego. Stworzony w 1903 roku obraz będzie oferowany z ceną wywoławczą 2 mln zł, a jego estymacja, czyli szacunkowa wartość została określona na 2,2 – 2,6 mln zł.

Dodajmy, że dramat „Bolesław Śmiały” był pierwszą i jedyną sztuką, której Wyspiański nie był jedynie autorem. Artysta stał się kreatorem niemal każdego szczegółu jako scenograf, kostiumograf i współreżyser przedstawienia. Rozmach, barwność i pomysłowość, z jaką je zrealizowano, wzbudziły sensację i zagwarantowały autorowi wielki sukces. 

Kolejnym wyjątkowym obrazem z katalogu tej aukcji będzie „Powrót do ojczyzny” pędzla Jacka Malczewskiego z 1916 roku, składający się z części górnej zatytułowanej „Porzuć żałobę” oraz części dolnej o tytule „Powrót rycerza”. Ten unikatowy dyptyk będzie oferowany z ceną wyw. 1,6 mln zł, a jego szacunkowa wartość to 1,8 – 2,5 mln zł. Kompozycja przykuwa uwagę przede wszystkim niespotykanym układem. Nie są nam znane żadne inne kompozycje Jacka Malczewskiego, które obrazy o tak znacznym formacie łączyłyby w pionowej konfiguracji. 

W katalogu tej aukcji znalazły się także obrazy m.in.: Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków oraz Henryka Siemiradzkiego.

W części poświęconej Sztuce Współczesnej szczególnie interesująco zapowiadają się licytacje trzech arcydzieł Zdzisława Beksińskiego. „Bez tytułu” z 1975 roku będzie oferowany z ceną wywoławczą 140 tys. zł, natomiast jego estymacja została ustalona na: 170 – 200 tys. zł. Obraz można traktować jako sygnał zmiany stylu artysty. W tym czasie Beksiński zaczął stopniowo odchodzić od kompozycji budowanych wokół motywów makabrycznych w kierunku bardziej nastrojowych pejzaży. Kolejna praca tego malarza – „Bez tytułu” z 1973 r. będzie oferowana z ceną wyw. 80 tys. zł, podobnie jak obraz „Bez tytułu” z 1993 roku.

Niecodzienną licytacją będzie też oferta sprzedaży kompozycji autorstwa Tadeusza Kantora, zatytułowanej „Emballage” z 1966 roku. Dzieło przedstawiające klasyczny „kantorowski” parasol powstało w czasie pobytu twórcy w Baden-Baden na zamówienie Karla Schmidta, właściciela Jagra Haus – niemieckiej fabryki parasoli. Tę historię szczegółowo dokumentuje seria listów wymienianych pomiędzy Kantorem a Schmidtem.

Oprócz aukcji Sztuki Dawnej i Współczesnej, 13 grudnia, zostanie przeprowadzona też licytacja charytatywna dla Domu Ronalda McDonalda. Przedmiotem licytacji będzie kompozycja autorstwa Tomasza Milanowskiego „Bez tytułu”, która będzie oferowana z ceną wyw.: 10 tys. zł.

Wystawa przedaukcyjna czynna do 12 grudnia 2020 roku w warszawskiej galerii Agra-Art, ul. Wilcza 70, w godz. 11:00 – 18:00. Licytacje 13 grudnia zostaną przeprowadzone także w galerii przy Wilczej 70, jednak bez możliwości uczestnictwa publiczności na sali aukcyjnej. Więcej informacji: www.agraart.pl.

Źródło informacji: Dom Aukcyjny Agra-Art
 


Source link

Leave a Comment