imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Arabia Saudyjska rozpoczęła ofensywę w Jemenie. “Ochrona światowych źródeł energii”

2fva9rxp4buuadej6o6kk3314v2ownpu.jpg


Według opublikowanego komunikatu koalicja dokonuje nalotów na kontrolowaną przez Huti stolicę Jemenu – Sanę oraz na położony nad Morzem Czerwonym port Hodejda.

 

Operacja ma być prowadzona aż do osiągnięcia jej celów, czyli “ochrony światowych źródeł energii i zapewnienie łańcuchów dostaw”. Wspierani przez szyicki Iran Huti “powinni ponieść konsekwencje ich wrogiego postępowania” – stwierdzili przedstawiciele koalicji złożonej w przeważającej mierze z sunnitów.

Ataki na rafinerie 

W piątek Huti wydali komunikat, w którym poinformowali, że dokonują dużej operacji wojskowej “w głębi Arabii Saudyjskiej”, której celem są saudyjskie rafinerie i instalacje naftowe.

 

Według koalicji zaatakowane zostały m. in. instalacje dystrybucji produktów naftowych w Dżiddzie należące do koncernu Aramco. W rezultacie ataku dwa zbiorniki paliw stanęły w ogniu; nie było ofiar.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mychaiło Podoljak: Rosja może dokonać ofensywy na pełną skalę na Polskę

 

Wcześniej koalicja, w której skład wchodzą, poza Arabią Saudyjską, Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, poinformowała o zniszczeniu nad Jemenem dwóch dronów lecących z Hodejdy w kierunku Arabii Saudyjskiej.

 

W piątek polskie MSZ opublikowało komunikat stwierdzający, że Polska zdecydowanie potępia atak Huti na cele cywilne oraz na infrastrukturę naftową i gazową w Królestwie Arabii Saudyjskiej. 


Source link

Leave a Comment