imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Annalena Baerbock: Kwestia reparacji jest sprawą zamkniętą

191t4r83v8encrfpey3j2h2m2evb8pej.jpg


– Polska i Niemcy mają szansę wspólnie stworzyć modelowy przykład przezwyciężenia traum powstałych wskutek imperialnej polityki, terytorialnych i materialnych grabieży, prób kolonizacji i eksterminacji całych narodów – powiedział Zbigniew Rau, podczas trzeciego w tym roku spotkania z szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock.

 

– Społeczeństwo polskie wciąż taką traumę odczuwa wskutek niemieckiej napaści zbrojnej na Polskę w 1939 roku, niemieckiej okupacji oraz ich negatywnych konsekwencji dla kapitału społecznego, potencjału gospodarczego i dziedzictwa narodowego. To ogranicza i hamuje możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania relacji polsko-niemieckich. Czas najwyższy zmierzyć się z tym problemem – dodał.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne. Piotr Müller: Niech Tusk wyrzuci Schetynę z partii. Za gadanie głupot

 

W poniedziałek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało notę dyplomatyczną ws. reparacji, w celu “sprawiedliwego, całościowego, materialnego i prawnego uregulowania kwestii krzywd i strat, jakie ponieśli obywatele polscy i państwo polskie w wyniku II wojny światowej” – powiedział Rau.

 

– Bardzo liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie z rządem Republiki Federalnej Niemiec – dodał.

Niemiecka minister: Reparacje to sprawa zamknięta

Podczas swojego wystąpienia Annalena Baerbock odniosła się do sprawy reparacji. – Wiem, że ten temat bardzo interesuje wielu ludzi w waszym kraju, przedstawicieli mediów i dlatego chcę się do tego odnieść. Wczoraj słyszeliśmy, że w drodze do Berlina jest nota dyplomatyczna. Myślę, że lepiej, że mogliśmy o tym porozmawiać osobiście. Postawę rządu federalnego w tej kwestii już znasz – zwróciła się do polskiego ministra.

 

– Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej, bez jakichkolwiek ograniczeń. Naszym wiecznym zadaniem pozostanie przypominanie o cierpieniu milionów, które Polsce zadały Niemcy – podkreśliła. Dodała też, że Niemcy i Polska powinny wspólnie pracować nad kwestią pamięci historycznej.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. “Sprawy zostały uregulowane, co rząd polski wielokrotnie potwierdzał”

 

– Jednocześnie kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą – powiedziała stanowczo. Baerbock zwróciła uwagę, że Polska i Niemcy mają wspólną przyszłość w Unii Europejskiej. Opowiedziała o swoim poniedziałkowym spotkaniu z Powstańcami Warszawskimi. Zapowiedziała, że odda też hołd poległym w 1944 roku.

 

– Patrząc na to, co widzieliśmy tutaj w Warszawie, pełne zniszczenie miasta, nie może być grubej kreski. Mimo wspólnej przeszłości i odpowiedzialności, jesteśmy bardzo wdzięczni za to naszym sąsiadom, udało nam się zbudować porządek pokojowy, zainwestować w Unię Europejską, która jest naszym najważniejszym ubezpieczeniem życiowym – zaznaczyła.

jk/ sgo/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment