imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Andrzej Duda jak komandos. Szef BBN pokazał zdjęcie

wy694vces2dnx7bhgn4g8rzfg2qu8jww.jpgAndrzej Duda odwiedził bazę Jednostki Wojskowej Formoza. Prezydent w niecodziennym stroju obserwował pokaz elementów wyszkolenia żołnierzy – działania abordażowe.

W piątek Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich w Gdyni. Tam zapoznał się z aktualną sytuacją ws. ćwiczeń na Bałtyku, w których udział biorą członkowie NATO. Podczas wystąpienia prezydent wspomniał, jak ważne są te ćwiczenia w obliczu konfliktu trwającego w Ukrainie. 

 

– Przygotowujemy się do jakichkolwiek działań zaczepnych ze strony rosyjskiej. Wszyscy wiemy, że niestety – zwłaszcza w ciągu ostatnich miesięcy od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę – mamy bez przerwy do czynienia z rosyjskimi prowokacjami. Przede wszystkim prowokacjami lotniczymi, właśnie głównie w rejonie Morza Bałtyckiego – powiedział Andrzej Duda.

Andrzej Duda w mundurze 

Tego samego dnia Andrzej Duda uczestniczył w spotkaniu z żołnierzami w bazie Jednostki Wojskowej Formoza.

 
Formoza to jednostka wojskowa płetwonurków bojowych, będąca pododdziałem Wojsk Specjalnych. Prezydent mógł obserwował ich działania z bardzo bliska. Na zdjęciach udostępnionych przez szefa BBN Jacka Siewierę widać Andrzeja Dudę w mundurze płynącego łodzią motorową z żołnierzami.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: Jesteśmy najbardziej zagrożeni bezpośrednim atakiem Rosji

 
“Dziś w trakcie wizyty Zwierzchnika Sił Zbrojnych w Gdyni miałem sposobność powrócić na chwilę do przyjaciół i w stare kąty. Dziękuję za to spotkanie” – napisał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

 

Ćwiczenia członków NATO

Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta BALTOPS-2024 to ćwiczenia będące demonstracją strategicznej współpracy między partnerami w NATO. Zaangażowanych jest w nie dwadzieścia państw członkowskich. 

 

Ćwiczenia potrwają do 22 czerwca. Weźmie w nich udział ponad 50 okrętów wojennych, 25 samolotów, 60 śmigłowców i niemal 12 tys. żołnierzy NATO.  

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: Będę walczył o budowę elektrowni atomowej w regionie konińskim

Zadania będą realizowane w dużej mierze wokół szwedzkiej wyspy Gotlandia. Zadania wykonywane przez żołnierzy obejmą wsparcie ogniowe, walkę z okrętami podwodnymi, konwojowanie oraz desant. Ważnym elementem ma być także trening wspólnej odpowiedzi na sytuacje kryzysowe. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment