imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Amerykańscy żołnierze są w drodze do Polski

r5ti4htnm595dkq3o2g31ijvn1t5bquo.jpg


Ok. 2 tys. żołnierzy 82. dywizji powietrznodesantowej odleciało w czwartek na pokładzie samolotów C-17 z Fortu Bragg w Karolinie Pólnocnej do Polski i Niemiec – podały lokalne i branżowe media. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w Polsce trwają przygotowania do przyjęcia głównych sił.

Według telewizji CBS17 z Karoliny Północnej, spadochroniarze weszli na pokład samolotów transportowych w Forcie Bragg ok. godz. 11. czasu lokalnego (godz. 17. czasu polskiego). 1,7 tys. z nich, należących do jednej z trzech Brygadowych Grup Bojowych (BCT), wyleciało do Polski. Do Niemiec udał się 300-osobowy oddział pracowników kwatery głównej 18. Korpusu Powietrznodesantowego.

 

“Dziękuję moim kolegom spadochroniarzom z 82. powietrznodesantowej, którzy ruszają do Europy. Jesteśmy z was dumni” – skomentował na Twitterze kongresmen Jaseon Crow, były spadochroniarz i weteran wojny w Afganistanie. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że część amerykańskich żołnierzy już jest w Polsce i przygotowuje przyjęcie głównych sił.

 

 

Żołnierze, którzy odlecieli do Europy w ramach czasowej amerykańskiej misji wsparcia sojuszników NATO na wschodniej flance, należą do jednej z najbardziej elitarnych i mobilnych jednostek US Army, która brała udział w niemal wszystkich interwencjach wojskowych USA od czasu I wojny światowej.

 

Jak doniósł portal Defense One, żołnierze odlecieli bez ciężkiego sprzętu ze względu na rozlokowane w Europie magazyny uzbrojenia i sprzętu.


jk/polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment