imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Ai-Da. Artystka-robot odpowiadała na pytania w brytyjskiej Izbie Lordów

ep4fbb2tu3mx1uwrw1tfa3kjnwdkbfco.png


Ai-Da, artystka tworząca obrazy, szkice i rzeźby, odpowiadała na pytania jednej z komisji brytyjskiej Izby Lordów na temat wpływu technologii na pracowników branży kreatywnej. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Ai-Da jest humanoidalnym robotem ze sztuczną inteligencją. Seria pytań nie przebiegła jednak bez wpadki.

“Artystka-robot” została stworzona w 2019 r. przez Aidana Mellera i firmę Engineered Art z Kornwalii. Sztuczną inteligencję i algorytmy umożliwiającą jej tworzenie przy pomocy robotycznych ramion opracowali naukowcy z uniwersytetów oksfordzkiego i z Leeds. Została nazwana na cześć brytyjskiej matematyczki Ady Lovelace.

Seria pytań w komisji

W budynku parlamentu Ai-Da pojawiła się w towarzystwie swojego twórcy. Ubrano ją w jeansowe ogrodniczki i czarną perukę. Nie zasłonięto jednak robotycznych ramion, dzięki którym jest w stanie tworzyć swoje dzieła.

 

ZOBACZ: Rosja: Robot do gry w szachy złamał palec 7-latkowi. Organizatorzy obwiniają chłopca

 

– Jestem i polegam na programach komputerowych i algorytmach. Chociaż nie jestem żywa, nadal mogę tworzyć sztukę – powiedziała, odpowiadając na pytanie czym różnią się jej kreacje od tych wytwarzanych przez ludzi.

 

 

Ai-Da tłumaczyła też, w jaki sposób pisze… wiersze. Podkreślała, że dzięki identyfikacji części wspólnych i podobnych struktur z różnych tekstów, jest w stanie tworzyć zupełnie nowe dzieła.

 

– Tym, w czym proces różni się od ludzi, jest sprawa świadomości. Nie mam subiektywnych doświadczeń, mimo że mogę o nich mówić – dodawała.

 

– To oczywiste, że społeczeństwu wydaje się, że kreatywność to cecha wyłącznie ludzka. Nie chce przekłuwać tej bańki, ale z mojego rozumienia i doświadczenia wynika, że kreatywność to proces – wtórował “ojciec” Ai-Dy Aidan Meller.

Wpadka na spotkaniu

Spotkanie z parami w Izbie Lordów nie obyło się bez wpadki. Po jednym z pytań Ai-Da zawiesiła się. Okazało się, że potrzebny był trwający kilka minut reset. Meller musiał założyć jej okulary przeciwsłoneczne, by nie “straszyć” zebranych, jak sam wyjaśnił “dziwnymi grymasami”. Członkowie komisji, żartowali, że artystka “zasnęła” z powodu zmęczenia.

 

Do najbardziej znanych dzieł Ai-Dy należy m.in. portret Królowej Elżbiety II na jej Platynowy Jubileusz w maju. Wystawę dzieł robota można było podziwiać m.in. w Design Museum w Londynie.

 

 

 

bas/prz/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment