Talibowie rozwiązali afgańską Niezależną Komisją Wyborczą i Komisję ds. Skarg Wyborczych – poinformował w sobotę rzecznik Bilal Karim, przekonując, że instytucje te nie są potrzebne państwu. Ponadto rozwiązano ministerstwo pokoju i spraw parlamentarnych.
– Obecnie nie ma potrzeby, by te dwa ministerstwa i te dwie komisje istniały i funkcjonowały. Jeżeli taka potrzeba zajdzie, przywrócimy je – mówił rzecznik.
Niezależna Komisja Wyborcza została powołana w 2006 roku, pięć lat po obaleniu pierwszego rządu talibów – przypomina AFP. Jej zadaniem była organizacja i nadzorowanie wyborów, przez co sama instytucja i jej pracownicy często byli celem talibskich ataków.
ZOBACZ: Ewakuacja z Afganistanu. Wśród 119 osób działaczki na rzecz praw kobiet i były minister
15 sierpnia br. talibowie zdobyli Kabul, przejmując władzę w Afganistanie. Islamscy fundamentaliści obalili wspierany przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników rząd, czym spowodowali pospieszną masową ewakuację obcokrajowców, dyplomatów i zagrożonych Afgańczyków z lotniska w Kabulu. Ostatni amerykański samolot transportowy opuścił je 30 sierpnia.
Wznowienie wydawania paszportów
Talibowie w połowie sierpnia wstrzymali wydawanie paszportów. W październiku na krótko wznowiono tę usługę, ale masowy napływ wniosków wywołał problemy techniczne, zmuszając talibów do ponownego jej wstrzymania.
W minioną niedzielę wznowiono wydawanie paszportów. Setki osób ustawiły się wówczas w kolejce do afgańskiego biura paszportowego. Pierwsi chętni mieli stanąć w niej już w nocy. Porządku pilnowali talibowie, którzy obawiali się zamachów bombowych.
Według AFP wznowienie wydawania paszportów jest sprawdzianem dobrej woli talibów, którzy zobowiązali się wobec społeczności międzynarodowej do wypuszczenia za granicę swoich rodaków, którzy mają ważne wizy i chcą wyjechać.
an/PAP
Czytaj więcej