imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Afganistan. Co najmniej 950 osób zginęło w trzęsieniu ziemi na wschodzie kraju

vzbbw3e89dic32gq1rsybnaye4gb26t8.jpg


W Afganistanie doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1. Jak podaje afgańska agencja prasowa, zginęło 280 osób

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Afganistanie wzrosła do 950 – poinformowały władze tego kraju. 610 osób jest rannych. Wcześniej media informowały o co najmniej 280 ofiarach.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 w skali Richtera było odczuwalne przez 119 mln osób w Afganistanie, Pakistanie i Indiach – przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC.

 

Do trzęsienia ziemi doszło w prowincjach Paktika i Chost, na południowym-wschodzie kraju. Początkowo podawano, że zginięło co najmniej 280 osób, a 600 jest rannych. Liczba ofiar wzrosła jednak do co najmniej 950. Wiele osób ciągle znajduje się pod gruzami, trwają akcje ratunkowe.

 

 

 

Większość ofiar śmiertelnych odnotowano w prowincji Paktika, leżącej na wschodzie kraju, gdzie 255 osób zginęło, a ponad 200 jest rannych – przekazał Mohamed Nassim Haqqani, szef afgańskich organów zarządzania kryzysowego. Potwierdzono także 25 ofiar śmiertelnych i 90 rannych w prowincji Chost oraz 5 ofiar śmiertelnych w prowincji Nangarhar.

 

– Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre wioski znajdują się na odległych obszarach górskich, a zebranie szczegółów zajmie trochę czasu – skomentował przedstawiciel afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Salahuddin Ayubi.

 

 

 

Afgańska agencja prasowa Bakhtar poinformowała, że na miejsce katastrofy przybywają ratownicy w helikopterach. Szef agencji Abdul Wahid Rayan napisał na Twitterze, że w Paktice zniszczeniu uległo 90 domów i że prawdopodobnie kilkadziesiąt osób jest uwięzionych pod gruzami.

 

“Silne trzęsienie ziemi dotknęło cztery dystrykty w prowincji Paktika, powodując śmierć, raniąc setki naszych obywateli i niszcząc dziesiątki domów” – napisał natomiast na Twitterze Bilal Karimi, zastępca rzecznika talibskiego rządu. “Wzywamy wszystkie agencje pomocy do natychmiastowego wysłania swoich zespołów na miejsce zdarzenia, aby zapobiec dalszej katastrofie” – dodał.

 

 

Jak dotąd nie podano informacji o możliwych zniszczeniach i ofiarach trzęsienia ziemi w Pakistanie i Indiach.

jsd/pgo/polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment