imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Adres Świętego Mikołaja w Laponii i w Polsce. Gdzie wysyłać listy?

000DZFUEXK3PBHHX-C411.jpg


Pisanie listów do świętego z długą brodą, chodzącego w czerwonym stroju to wieloletnia tradycja, żywa głównie wśród dzieci. Nie dziwi więc, że koniecznie chcą one poznać adres Świętego Mikołaja, wysłać mu życzenia świąteczne, własnoręcznie wykonane rysunki czy wiadomości dotyczące wymarzonych prezentów.

Wioska Mikołaja, w której mieszkają staruszek z długą brodą oraz jego świta, znajduje się w Finlandii, a dokładniej w jej północnej części – Laponii. W niewielkim miasteczku Rovaniemi zima i świąteczny nastrój trwają niemal przez cały rok. Znajduje się tam nie tylko dom Świętego Mikołaja, ale również pracownia elfów i poczta. To właśnie tam trafiają nadsyłane z całego świata listy, a jest ich wiele – podobno w ciągu roku przychodzi ich aż pół miliona.

Jakie dane należy umieścić na kopercie, by list na pewno dotarł we właściwe miejsce? Dokładny adres Świętego Mikołaja brzmi:

Santa Claus

Arctic Circle

Rovaniemi 96930

Finlandia

Okazuje się jednak, że można wysłać mu również wiadomość za pomocą poczty elektronicznej. Maile do świętego Mikołaja należy zaadresować: [email protected]. Jest to z pewnością szybszy i prostszy sposób na dostarczenie wiadomości, szczególnie jeśli zależy nam na tym, by dotarła na koło podbiegunowe jeszcze przed świętami. Przesyłając list pocztą tradycyjną musimy liczyć się ze znacznie dłuższym czasem dostarczenia – w końcu przechodzi on przez urzędy pocztowe w kilku krajach.

Dla wielu osób sporym zaskoczeniem  może być fakt, że wszystkie wiadomości trafiające na adres Świętego Mikołaja są przez niego czytane. Co więcej, każda z nich może liczyć na odpowiedź. Takie życzenia świąteczne prosto z Laponii z pewnością ucieszą każde dziecko. 

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi jest czynna niemal przez cały rok. Jeden z wyjątków stanowi 25 grudnia, bo jak wiadomo, w tym czasie musi on przebyć długą drogę, by pod każdą choinką zostawić świąteczny prezent. Z tego względu w grudniu w wielu krajach znajdują się jego tymczasowe bazy. Polskie biura Świętego Mikołaja zlokalizowane są w kilku miejscach. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia Biuro Listów w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku. Jeśli więc chcesz wysłać list na adres Świętego Mikołaja w Polsce, na kopercie umieść poniższe informacje:

Polska Wioska Świętego Mikołaja

Przystanek Mikołajów

57-215 Srebrna Góra

Elfy z pewnością przekażą go komu trzeba przy najbliższej okazji.

Nie jest to jednak jedyny adres do Świętego Mikołaja w naszym kraju. Korespondencję można kierować również do Wioski w Bałtowie, w województwie świętokrzyskim. Na kopercie trzeba wtedy napisać:

Wioska Świętego Mikołaja w Bałtowie

Bałtów 8a

27-423 Bałtów

Listy można wrzucać również samodzielnie do skrzynki znajdującej się na terenie kompleksu, w domku świętego.

W związku z tym, że Mikołaj jest znaną i lubianą postacią, piszą do niego dzieci z całego świata. Najwięcej listów trafia do Rovaniemi, spora część z nich kierowana jest jednak na adresy w innych krajach. Trudno policzyć je wszystkie. Do najpopularniejszych – oprócz fińskiego – należą  te zlokalizowane w Danii, Norwegii i Austrii. Warto jednak dodać, że adresy Świętego Mikołaja można znaleźć również na innych kontynentach. Jego biura istnieją m.in. w Kanadzie czy Hong Kongu.


Source link

Leave a Comment