imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Adam Niedzielski: szczególna uwaga na zagadnienie kontaktu z wracającymi z Afryki

pcp2x3n1r8xk9hpd2a87ey5r6a8av5ec.jpg


“Poleciłem GIS zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki” – napisał minister zdrowia Adam Niedzielski.

“Szczególnie z RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń” – dodał polityk.

“Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa” – poinformował w piątek na Twitterze szef resortu zdrowia.

“Niepokojący” nowy wariant COVID-19

 

Wpis ministra podlinkowany jest informacją na temat nowego koronawirusa opublikowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

 

Światowa Organizacja Zdrowia wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa wskazała jako “niepokojący”. Specjaliści WHO analizujący nowy wariant określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

 

Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron.

 

Wariant B.1.1529 został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Ograniczenia w ruchu lotniczym po wykryciu nowego wariantu koronawirusa

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała w piątek na Twitterze, że Komisja “proponuje wstrzymanie lotów z południa Afryki ze względu na budzący obawy wariant wirusa B.1.1.529.”

 

Wielka Brytania w południe w piątek zawiesiła loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Lesoto, Botswany i Eswatini (dawniej Suazi). Wstrzymanie lotów początkowo przewidziane jest do niedzieli rano, a później wyjechać z tych krajów będą mogli tylko obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Będą jednak musieli odbyć 10-dniową płatną kwarantannę w hotelu.

 

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie


Source link

Leave a Comment