imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

77. MFF w Wenecji. “Nomadland” ze Złotym Lwem

ynmoq9bqtdweejue1m6ksxo2jzypr1md.jpg


“Nomadland” w reż. Chloe Zhao został uhonorowany w sobotę wieczorem Złotym Lwem na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Z kolei Srebrnym Lwem – Wielką Nagrodą Jury – nagrodzono “Nuevo Orden” Michela Franco. Vanessa Kirby za rolę w “Pieces of a Woman” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Najlepszym aktorem został Pierfrancesco Favino za kreację w “Padrenostro”.

Film “Nomadland” pokonał 17 innych tytułów ubiegających się o główną nagrodę festiwalu, wśród nich “Lovers” Nicole Garcii, “In Between Dying” Hilala Baydarova, “The Macaluso Sisters” Emmy Dante, “Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz “And Tomorrow The Entire World” Julii von Heinz.

 

 

ZOBACZ: “Śniegu już nigdy nie będzie”. Szumowska i Englert: film nabrał dodatkowej treści podczas lockdownu

 

Z kolei Srebrnym Lwem – Wielką Nagrodą Jury – nagrodzono “Nuevo Orden” Michela Franco. Najlepszym reżyserem za film “Wife of a Spy” okazał się Kiyoshi Kurosawa.

 

 

Vanessa Kirby najlepszą aktorką

 

Vanessa Kirby za rolę w “Pieces of a Woman” w reż. Kornela Mundruczo otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Nagrodą dla najlepszego aktora uhonorowano Pierfrancesco Favino za kreację w “Padrenostro” w reż. Claudio Noce.

 

Wcześniej nagrodę specjalną jury otrzymał Andriej Konchalovsky za film “Dear Comrades!”.

 

ZOBACZ: W świecie filmu nie ma równości? O nowych zasadach przyznawania Oscarów

Za najlepszy scenariusz nagrodzono Chaitanya Tamhanego, który jest również reżyserem “The Disciple”. Nagrodę w imieniu indyjskiego twórcy odebrał autor zdjęć do filmu Michał Sobociński. Nagroda imienia Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora powędrowała do Rouhollaha Zamaniego za rolę w filmie “Sun Children” Majida Majidiego.

 

Cate Blanchett przewodniczącą jury

 

Laureatów wyłoniło jury w składzie: australijska aktorka Cate Blanchett (przewodnicząca), amerykański aktor Matt Dillon, austriacka reżyserka i scenarzystka Veronika Franz, brytyjska reżyser i scenarzystka Joanna Hogg, włoski pisarz Nicola Lagioia, niemiecki reżyser i scenarzysta Christian Petzold oraz francuska aktorka Ludivine Sagnier.

 

Gala zamknięcia 77. festiwalu odbywa się w Palazzo del Cinema na weneckiej wyspie Lido. Uroczystość prowadzi aktorka Anna Foglietta.

emi/ac/ PAP, polsatnews.pl


Source link

Leave a Comment