imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

22% Polaków nie posiada oszczędności. Pozostali szukają wyższego oprocentowania na lokatach

1_16.jpg


Wysoka inflacja nie daje wytchnienia nikomu. Cierpią z tego powodu zarówno ci, którzy zgromadzili jakieś oszczędności, jak i osoby bez odłożonych środków finansowych. Jak alarmują wyniki najnowszego badania – tych ostatnich jest jednak niepokojąco dużo.

Z oszczędzaniem u nas kiepsko

Aż 22% Polaków nie posiada żadnych oszczędności — wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie bloga ZaradnyFinansowo.pl i serwisu FINATIN.pl w październiku 2022 na mieszańcach Polski w wieku 16+. To alarmujące dane, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą oraz utrzymujący się wysoki poziom inflacji.

Oszczędzanie jest ważne, ponieważ pozwala nam ono na zgromadzenie pewnej kwoty pieniędzy, która może być przeznaczona na przyszłe wydatki lub na pokrycie nagłych, niezapowiedzianych kosztów. Dzięki oszczędzaniu możemy także zabezpieczyć naszą przyszłość finansową i uniknąć zaciągania pożyczek czy innych zobowiązań w przyszłości.

Dane Eurostatu malują również niezbyt pozytywny obraz, plasując nas na szarym końcu z jedną z najniższych stóp oszczędności wśród gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej.

Gdzie trzymamy oszczędności? Ponad 1/4 poza bankami

Polacy, mimo że coraz bardziej świadomi finansowo, wciąż nie korzystają ze wszystkich narzędzi, które mogłyby im pomóc w oszczędzaniu. Z najnowszego badania wynika, że 28,5% Polaków nigdy nie korzystało z lokaty ani konta oszczędnościowego. Tymczasem takie produkty bankowe są dostępne dla każdego i mogą być bardzo pomocne w budowaniu oszczędności i ochrony przed inflacją.

Badanie pokazuje także, że 8% Polaków trzyma oszczędności na nieoprocentowanych kontach bankowych, a 17% w gotówce. Tylko 5% inwestuje oszczędności na giełdzie lub w innej formie.

„Inflacja to proces, w którym ceny rosną, a wartość pieniądza maleje. Aby uchronić się przed utratą pieniędzy, warto zdeponować je na lokacie czy oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Nawet jeśli oprocentowanie na takich kontach jest niższe niż stopa inflacji, można choć częściowo ochronić pieniądze przed jej negatywnymi skutkami” – mówi Mateusz, autor bloga ZaradnyFinansowo.pl.

Lokata bankowa? Tylko z wysokim oprocentowaniem

Badani zostali zapytani również o to, co by skłoniło ich do otwarcia lokaty bankowej w banku innym niż ten, w którym mają konto osobiste i przechowują pieniądze. Aż 65% badanych deklaruje, że do przeniesienia pieniędzy na lokatę w innym banku skłoniłoby ich atrakcyjne oprocentowanie środków.

Dodatkowo cześć z badanych wskazała jako ważne — choć już dużo mniej — czynniki, które mogłyby mieć wpływ na ich decyzję: odpowiedni okres trwania depozytu (35%), możliwość załatwienia formalności przez internet (31%) i łatwość założenia lokaty (30%) czy prostota obsługi (27%).

Tylko dla 15% Polaków istotna w tym wypadku byłaby bliskość placówki bankowej, a kolejne 15% stwierdziło, że nic nie byłoby w stanie skłonić ich do powierzenia swoich oszczędności innej instytucji bankowej.

Badanie na zlecenie bloga ZaradnyFinansowo.pl i serwisu FINATIN.pl wykonane przez SW Research techniką CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 16+ (N=1011) – październik 2022.

Wyniki badania i dodatkowe materiały: https://zaradnyfinansowo.pl/badanie-oszczednosci-polakow/ 

Zaradny Finansowo to blog poświęcony oszczędzaniu pieniędzy oraz mądremu i świadomemu zarządzaniu finansami osobistymi i budżetem domowym. Link: https://zaradnyfinansowo.pl 

FINATIN to wirtualny doradca oszczędnościowy. Jest to wyszukiwarka kont oszczędnościowych i lokat bankowych prezentująca najlepsze oferty banków. Link: https://finatin.pl 

Źródło informacji: Zaradny Finansowo


Source link

Leave a Comment