imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

15 sierpnia to dzień wolny od pracy? Czy sklepy będą otwarte?

0003EHE7VC3G2V8K-C429.jpg


15 sierpnia obchodzimy w Polsce święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, czyli Dzień Wojska Polskiego, ustanowiony na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Dodatkowo mamy wtedy również święto kościelne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W 2022 roku termin ten wypada w poniedziałek.

Czy 15 sierpnia to dzień wolny od pracy, czy jednak będziemy musieli iść wtedy do biura? Na szczęście nadchodzące święto to dzień ustawowo wolny od pracy. Będziemy mogli więc zrobić sobie długi weekend.
Przypominamy także, że dni ustawowo wolne od pracy są płatne, ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnienia nam płatnych dni wolnych w święta narodowe. A 15 sierpnia właśnie takim świętem jest.

Po wyjaśnieniu, czy 15 sierpnia to dzień wolny od pracy, pozostaje nam jeszcze kwestia tego, czy sklepy będą otwarte. Otóż nie. Skoro jest to dzień wolny od pracy, to obejmuje to także pracowników sklepów. Dlatego będą one w większości zamknięte.

Kiedy jeszcze w 2022 czekają nas dodatkowe dni wolne? We wrześniu i październiku nie ma dni ustawowo wolnych od pracy, ale w listopadzie będzie to wtorek 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych. Warto zatem poprosić pracodawcę o urlop w poniedziałek 31 października, aby móc liczyć na kolejny długi weekend. Następny dzień wolny od pracy to piątek 11 listopada. Za sprawą Narodowego Święta Niepodległości możemy liczyć na trzy dni wolnego.

Jeśli zaś chodzi o grudzień, drugi dzień świąt będzie w 2022 roku poniedziałkiem, co daje nam ostatni trzydniowy długi weekend.

Czytaj też:

Gdzie warto pojechać w weekend? Najciekawsze miejsca w okolicy Krakowa. Maksymalnie godzina drogi

Plaga zamkniętych szlaków w Tatrach. Dlaczego TPN remontuje je akurat w wakacje?

Pięć grzechów głównych polskich turystów. Czego absolutnie nie wolno robić?
Source link

Leave a Comment