imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

13 oznak osobowości narcystycznej

Strona główna > Zdrowie > 13 oznak osobowości narcystycznej 13 oznak osobowości narcystycznej Asia Zdrowie 0

W rozpowszechnionym przekonaniu o narcyzach zawiera się sylwetka osób zapatrzonych w siebie i egoistycznych, których centrum świata streszcza się do ich samych. Narcyzi wymagają od innych specjalnego traktowania, są zaabsorbowani własną osobą na tyle, że nie zauważają swoich bliskich, dlatego relacje z ludźmi cierpiącymi na to zaburzenie psychiczne są niezwykle trudne i destrukcyjne.

Zdawać by się mogło, że u podłoża narcyzmu leży wyolbrzymione poczucie własnej wartości, prowadzące do chęci wywyższania się ponad wszystkich. Jednak wbrew pozorom narcyzi zwykle odczuwają nieustanny lęk przed krytyką, towarzyszy im również uczucie wstydu, a niską samoocenę usiłują zniwelować poprzez nieustanne poszukiwanie aprobaty i komplementów ze strony otoczenia.

1. Ludzie z osobowością narcystyczną mają skłonność do zdrad

Narcyzi będący w związkach romantycznych znacznie częściej dopuszczają się zdrad i oszustw niż ludzie, którzy nie borykają się z tym zaburzeniem. Według wielu psychologów, ludzie z osobowością narcystyczną czerpią satysfakcję z dokonywanych zdrad, gdyż wzmacniają obniżoną samoocenę oraz wiążą się z poczuciem kontroli nad partnerem.

Co więcej, badanie przeprowadzone na ponad 100 małżeństwach wykazało, że regularne oszukiwanie współmałżonka najczęściej współwystępowało z zaburzeniami o podłożu narcystycznym. [1]

2. Narcyzi uwielbiają rozmawiać o sobie

Biorąc pod uwagę specyfikę narcyzmu, która oparta jest na próbach umieszczania swojej osoby w centrum wszystkich wydarzeń, łatwo dojść do wniosku, że ulubionym tematem każdego narcyza jest on sam. Rozmowa z osobami cierpiącymi na osobowość narcystyczną jest jeszcze trudniejsza, kiedy za wszelką cenę bronią oni swoich racji, odpierając nawet najbardziej logiczne argumenty.

Narcyzi w celu zwrócenia na siebie uwagi, bardzo często przechwalają się swoją domniemaną wyższością, w którą uparcie wierzą. Potrafią oni porównywać się do światowej sławy celebrytów, a wagę swoich dokonań mierzyć z działaniami wybitnych aktorów, czy ludzi związanych ze światem sztuki. [2]

3. Osoby narcystyczne często wykazują zachowania despotyczne

Sprawowanie władzy nad ludźmi poprzez dążenie do przejęcia kontroli nad zachowaniami, myślami i emocjami najbliższych to działania typowe dla większości narcyzów. Kontrola nierozerwalnie wiąże się z poczuciem wyższości nad podległymi sobie osobami, dlatego też jest tak pożądana przez ludzi posiadających osobowość narcystyczną.

Warto pamiętać, że wrodzone zdolności przywódcze, charyzma i pewność siebie nie muszą oznaczać, że mamy do czynienia z narcyzem. Dlatego zanim posądzimy swojego szefa lub wpływowego polityka o to zaburzenie, postarajmy się upewnić w swoich osądach szukając innych dowodów.

4. Narcyzi to urodzeni manipulatorzy

Ludzie z zaburzoną osobowością o podłożu narcystycznym mogą działać na dwa sposoby, żeby zdobyć przychylność osób wokół siebie. Najczęściej można spotkać narcyzów ekstrawertycznych, posiadających wrodzony urok i charyzmę, dzięki której pociągają za sobą tłumy.

Drugi typ narcyza jest lustrzanym odbiciem pierwszego – gra na ludzkich emocjach poprzez wzbudzanie litości. Udając zamkniętego w sobie introwertyka, narcyz zdobywa sympatię otoczenia, następnie wykorzystując ją do realizacji obranych wcześniej celów. [3]

Niezależnie od tego, z jakim typem narcyza mamy do czynienia, jedno jest pewne – prędzej czy później zaczną wykorzystywać twoją osobę do zapewnienia sobie psychicznego komfortu i zaspokojenia własnych egoistycznych potrzeb emocjonalnych. Dlatego relacje z narcyzami przybierają formę pułapki.

5. Osoby narcystyczne przesadnie dbają o wygląd fizyczny

Kolejną cechą typową dla narcyzów jest skupianie ogromnej ilości uwagi na wyglądzie fizycznym zarówno własnym, jak i ludzi z najbliższego otoczenia. Narcystyczne kobiety mają tendencję do wybierania ubioru schludnego, wymagającego długotrwałego przygotowania, a niejednokrotnie także wyzywającego. Mężczyźni z osobowością narcystyczną starają się prezentować nienaganną sylwetkę i aparycję podkreśloną odpowiednimi kosmetykami.

Co więcej, narcyzi lubią otaczać się ludźmi powszechnie uważanymi za atrakcyjnych – wówczas czują się bardziej dowartościowani, a na tym w końcu głównie im zależy. Między innymi ze względu na docenianie powierzchowności, relacje romantyczne narcyzów są wyjątkowo krótkie. [4]

6. Narcyzi uważają swoją rację za jedyną słuszną

Nikt nie lubi osób, którzy nie uznają innej prawdy poza swoją własną, nawet jeśli jest sprzeczna z logicznymi argumentami. Niestety bliscy narcyzów mierzą się z takimi sytuacjami na co dzień. Domeną osobowości narcystycznej jest chęć udowodnienia swojej racji za wszelką cenę.

Kiedy rozmówca narcyzów zaczyna stosować dowody jednoznacznie potwierdzające jego tezę, narcyz posuwa się do werbalnej agresji lub szantażu emocjonalnego, aby tylko postawić na swoim.

7. Ludzie z osobowością narcystyczną mają trudności w utrzymaniu długotrwałych związków

Według badań przeprowadzonych przez jednego z amerykańskich psychologów, związki romantyczne narcyzów trwają średnio 4 miesiące. Po upływie tego czasu narcyzi orientują się, że wykorzystali wszystkie możliwe zasoby partnera i kiedy nie odnajdują w związku kolejnych korzyści, kończą go i wkraczają w kolejny.

Inna teoria tego samego badacza mówi o tym, że partnerzy narcyzów najczęściej po upływie 4 miesięcy stają się zmęczeni ciągłymi zdradami, manipulacją i oszustwami, dlatego decydują się na zrezygnowanie z destrukcyjnego dla nich związku.

Warto pamiętać, że dzięki ponadprzeciętnej zdolności narcyzów do manipulacji, zakończenie toksycznej relacji z tymi osobami staje się niezwykle trudne. [5]

8. Narcyzi często nadużywają werbalnej agresji

Bycie w centrum uwagi jest jednym z głównych priorytetów każdego narcyza. Najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest budzenie kontrowersji i szokowanie. Dlatego wypowiedzi osób narcystycznych cechuje przesadna ekspresja i gestykulacja.

Co więcej, liczne badania psychologiczne pokazują, że narcyzi zdecydowanie częściej używają wulgarnego języka oraz jednoznacznych podtekstów seksualnych. [6]

9. Osoby narcystyczne nie lubią rozmawiać o emocjach

Dla narcyzów uzewnętrznianie swoich emocji przed rozmówcą jest oznaką słabości i przeczy ciągłemu dążeniu do okazywania wyższości i siły. Dlatego jeśli twój rozmówca prawie nigdy nie porusza tematów związanych z własną emocjonalnością i uczuciami, możesz podejrzewać, że posiada osobowość narcystyczną.

Istnieją wyjątkowe przypadki, kiedy narcyzi stają się nad wyraz emocjonalni. Ma to miejsce wówczas, kiedy chcą wzbudzić litość bliskich osób i tym sposobem zacząć nimi manipulować w celu osiągnięcia własnych celów.

10. Domeną narcyzów jest łamanie norm i zakazów

Każdy człowiek posiada własne granice, jeśli chodzi o zachowanie sfery komfortu w kwestii fizyczności. Narcyzi osiągnęli mistrzostwo w łamaniu ich wszystkich. Przykładowo, jeśli prosisz ludzi o niedotykanie twoich osobistych rzeczy, narcyz będzie pierwszym, który zacznie w nich szperać.

Choć zdawać by się to mogło przejawem zwykłego chamstwa, narcyzi łamią ustalone zasady w celu wzbudzenia kontrowersji i zwrócenia na siebie uwagi oraz udowodnienia niezależności. Ludzie z osobowością narcystyczną mogą lekceważyć ogólnie panujące normy i zasady, jak na przykład zaburzać ciszę nocną głośną muzyką, czy też szokować wyśmiewaniem niepełnosprawnych i chorych.

11. Narcyzi nie wykazują zainteresowania życiem rozmówców

Dla osób narcystycznych wczuwanie się w sytuację rozmówcy, czy zwykłe wysłuchanie jego problemów może być interpretowane jako oddawanie władzy. Z tego względu konwersacja z narcyzem może skupiać się wyłącznie na tematach przez niego pożądanych.

Narcyzi potrafią udawać zainteresowanie drugą osobą jedynie wtedy, kiedy starają się ją do siebie przekonać celem osiągnięcia korzyści – bezinteresowność jest pojęciem obcym niemal dla każdego człowieka cierpiącego na osobowość narcystyczną.

12. Osoby narcystyczne nie znoszą porażek

Porażki są dla narcyzów oznaką słabości i brakiem kontroli nad sytuacją. Chyba nikt nie lubi przegrywać, niezależnie od tego, czy chodzi o grę planszową w towarzystwie najbliższych przyjaciół, czy też ranking najlepszych pracowników w firmie.

Większość ludzi potrafi jednak zaakceptować porażkę i wyciągnąć z niej wnioski. Narcyzi na przegraną reagują niezwykle emocjonalnie, często nawet agresywnie. Dla nich gra nigdy nie jest zabawą, a nieustanną walką o dominację nad innymi.

13. Ludzie z narcyzmem lubią gromadzić symbole świadczące o bogactwie

Narcyzi uwielbiają otaczać się przedmiotami, które mogłyby budzić zazdrość wśród otoczenia i świadczyć o wyższości osoby z zaburzoną osobowością. Dlatego na ścianach ludzi z narcyzmem znajdziemy drogie ozdoby, plakaty z autografami znanych osób, a w garażach drogie samochody, o ile mamy do czynienia z narcyzem posiadającym pełne konto bankowe.

Wiele narcyzów stara się udowodnić swoją wyższość w nieco bardziej subtelny sposób, dlatego warto bacznie obserwować najbliższe otoczenie takiej osoby.

Jak poradzić sobie z obecnością narcyza w najbliższym otoczeniu

Najprostszym sposobem na uniknięcie toksycznego wpływu wywieranego przez narcyza jest odpowiednio wczesne zerwanie jakiegokolwiek kontaktu. Jednak bardzo często zanim zorientujemy się, że mamy do czynienia z człowiekiem o osobowości narcystycznej, zdąży on zmanipulować nas do takiego stopnia, że zakończenie relacji wydaje się emocjonalnie trudne.

W obcowaniu z narcyzami bardzo ważna jest asertywność i stanowczość. W przypadku, kiedy okażemy narcyzowi podatność na wpływy bądź słabość psychiczną w jakimkolwiek aspekcie to możemy być pewni, że zostanie to prędzej czy później wykorzystane przeciwko nam.

Jedynym ratunkiem dla każdego narcyza jest prawidłowa diagnoza psychiatryczna i wdrożenie adekwatnego leczenia terapeutycznego. Niewątpliwie najtrudniejszym krokiem na drodze do pomocy osobom z osobowością narcystyczną jest uświadomienie im wagi problemu – narcyzi będą odrzucać od siebie myśl o tym, że mogą cierpieć na jakiekolwiek zaburzenie psychiczne. Oto najważniejsze oznaki wskazujące na to, że masz do czynienia z narcyzem.

Narcyzm jest zaburzeniem psychicznym, które można wyleczyć stosując odpowiednie metody terapeutyczne. Jeżeli jesteś w bliskiej relacji z narcyzmem, spróbuj nakłonić go do wizyty u sprawdzonego psychiatry, który wyda odpowiednią diagnozę i skieruje do kompetentnego psychologa. W przeciwnym wypadku życie z narcyzem z pewnością przysporzy wielu problemów, a tym mniej odpornym psychicznie zapewni wachlarz traum i problemów.

Autor: lek. stom. Marek Skoczylas

Źródło: https://marekskoczylas.pl/13-oznak-osobowosci-narcystycznej/

Asia
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment