imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości w całym kraju

so5mmze8m3wkr1f1y4rvs3be24412ugr.png


Rocznicowe obchody rozpoczęły się o godz. 7:30 w Sejmie, gdzie marszałek izby Elżbieta Witek wraz z Prezydium oddała hołd ofiarom katastrofy składając kwiaty pod tablicami upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów zmarłych tragicznie w katastrofie.

 

Prezydent na Wawelu 

W Krakowie prezydent Andrzej Duda od godz. 8 uczestniczy w mszy na Wawelu, a następnie złoży kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskim. Po godz. 9 planowane są wizyty prezydenta na trzech krakowskich cmentarzach – Rakowickim, na Salwatorze i na Bielanach.

 

– Kiedy zamknę oczy – to widzę trumny Pary Prezydenckiej w Sali Kolumnowej. Wciąż widzę tych ludzi, którzy przychodzili wtedy, żeby Ich pożegnać, żeby oddać Im hołd, żeby Im podziękować za tą wierną służbę ojczyźnie – powiedział prezydent Andrzej Duda w nagraniu opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta.

 

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński o tragedii smoleńskiej: wciąż jest krwawiącą raną

 

PAP/Łukasz Gągulski


Rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w Warszawie

Po godz. 8:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach hołd ofiarom złożył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, lider partii Polska 2050 Szymon Hołownia, Władysław Teofil Bartoszewski w KP-PSL i inni politycy opozycji.

 

– Wszyscy pamiętamy ten sobotni poranek. Ta tragedia naznaczyła nas wszystkich. Byliśmy wtedy razem, niestety tak krótko. Wszyscy pamiętamy, co dokładnie robiliśmy. Dzisiaj w tych niesłychanie trudnych i niebezpiecznych czasach, kiedy wojna jest u naszej granicy, kiedy miliony ludzi szukają u nas bezpieczeństwa i pocieszenia, potrzebna jest nam choćby namiastka wspólnoty, a nie kolejne nieprawdziwe spory – mówił prezydent stolicy.

 

– Dzisiaj jest dzień zadumy i modlitwy, dzień ciszy. Cześć ich pamięci – dodał.

 

 

Od godz. 8 trwa także msza święta w kościele seminaryjnym w Warszawie, po której złożone zostaną wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

 

Następnie uczestnicy obchodów odwiedzą groby i złożą kwiaty m.in. pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

O godz. 11.45 Andrzej Duda w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odwiedzi kryptę ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, a o godz. 12.15 na placu Piłsudskiego złoży kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie pojedzie na cmentarze bródnowski i powązkowski, gdzie również odda hołd ofiarom.

 

Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim odbywać się będą pokazy filmowe, a także koncerty.

 

Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zakończą się o godz. 19 mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy.

Kaczyński: zapowiemy konkretne działania

Na godz. 21 zaplanowane jest wystąpienie prezesa PiS przed Pałacem Prezydenckim.

 

Pytany ostatnio przez “Gazetę Polską”, czy można się spodziewać deklaracji ws. śmierci polskiej delegacji w Smoleńsku, Jarosław Kaczyński powiedział: “Wieczorem 10 kwietnia na pewno poruszę ten temat. Odpowiadając na państwa pytanie – tak, zapowiemy konkretne działania. Nie chcę jednak teraz mówić, jakie”.

 

ZOBACZ: Antoni Macierewicz: dramat smoleński był zapowiedzią tego, co dziś dzieje się na Ukrainie

 

Delegacje polityków Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego będą brały udział zarówno w lokalnych, jak i w warszawskich oraz krakowskich uroczystościach.

 

W sobotę mija 12. rocznica katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej


Source link

Leave a Comment