imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

11 listopada. Warszawa: Tysiące policjantów na ulicach. Przyjechali z całej Polski

7uditztc3co9xaeyye4nd6v5957c4qqm.jpg


Tegoroczny Marsz Niepodległości organizowany jest pod hasłem “Silny Naród, Wielka Polska”. Jego uczestnicy zbiorą się o godz. 14, na rondzie Dmowskiego w centrum Warszawy. Stąd przemaszerują trasą: al. Jerozolimskie, rondo de Gaulle’a, most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Tam, planowano o godz. 17, mają się rozpocząć koncerty i inne wydarzenia. Koniec zgromadzenia przewidywany jest o godz. 19.

 

Za zabezpieczenie marszu, tak jak i innych wydarzeń związanych z rocznicą odzyskania niepodległości, odpowiadać będzie policja.

 

ZOBACZ: Warszawa: Marsz Niepodległości 2022. “Silny Naród – Wielka Polska”

 

Na ulicach stolicy należy się spodziewać wielu policjantów, nie tylko z Warszawy. Mundurowi nie chcą zdradzać konkretnej liczby funkcjonariuszy, jaka będzie zabezpieczać marsz organizowany przez narodowców, jak i pozostałe 20 zgromadzeń. Wiadomo, że mają wsparcie zarówno z oddziałów prewencji i wydziałów ruchu drogowego, jak i pionów kryminalnych z komend z całej Polski. Łącznie będzie to kilka tysięcy funkcjonariuszy.

 

Rzecznik KSP: Przygotowania trwały kilka tygodni

– Jesteśmy przygotowani na wiele wariantów i sytuacji, które mogą dzisiaj wystąpić. W Warszawie zabezpieczaliśmy w ostatnich latach ogromną liczbę wydarzeń. To były m.in. wizyty najważniejszych osób na świecie czy liczne zgromadzenia – powiedział Polsat News nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. 

 

Jak podkreślił, przygotowania policji do 11 listopada trwały od kilku tygodni. – To wytężona praca wielu policjantów polegająca na ogromnej liczbie spotkań zespołów zadaniowych – dodał. 

 

– Sytuacja za granicą ma wpływ na nasze przygotowania. Musimy się liczyć ze wszelkimi sytuacjami, które mogą nastąpić (…) Najważniejsza sprawa to analiza zagrożeń – przyznał rzecznik KSP. 

Zakaz noszenia broni w trzech miastach

Na 11 listopada w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie wprowadzono czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym.

 

Jak zaznaczył wiceszef MSWiA Maciej Wąsik , doświadczenie uczy, że obchody Narodowego Święta Niepodległości mogą budzić emocje. – Dlatego jednym z elementów przygotowań do 11 listopada jest wprowadzenie zakazu noszenia i przenoszenia broni w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie. W tych trzech miastach, które objęliśmy zakazem, są zgłoszone demonstracje lub dochodziło w nich do różnego rodzaju zakłóceń w poprzednich latach – powiedział Wąsik.

zdr/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment