imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

10 najlepszych książek fantasy – Wolna Polska – Wiadomości

48816312-remigiusz-mroz-chor-zapomnianych-glosow.jpg


Fantastyka jest gatunkiem tak szerokim, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Przedstawiamy listę 10 najlepszych książek fantasy, po które powinien sięgnąć każdy.

Literatura z gatunku fantasy zyskała w ostatnim czasie ogromną popularność. Powstała ona z inspiracji starożytnymi mitologiami, legendami ludowymi, kulturą rycerską oraz romantyczną powieścią gotycką. Dlaczego jest dzisiaj tak popularna?

Przede wszystkim dlatego, że pozwala czytelnikowi przenieść się w magiczny świat, pobudzić wyobraźnię, oderwać się od nudnej rzeczywistości, utożsamić się z bohaterem. To daje fantastyce ogromną przewagę nad innymi gatunkami. Najczęstszymi motywami w literaturze fantasy są walka dobra ze złem oraz kontrast bohaterów.

Rok temu ukazał się rewelacyjny zbiór opowiadań “Bez przebaczenia” Marcina Pindela, kóry łączy w sobie wymienione tematy. Można śmiało powiedzieć, że polska fantastyka w niczym nie odstaje od zagranicznej. Nasi rodzimi autorzy świetnie odnaleźli się w tym gatunku, co więcej, są rozpoznawalni na całym świecie. Kto może czytać książki z gatunku fantasy? Dosłownie każdy! Jest to świetna opcja zarówno dla dorosły, jak i dla młodzieży.

Fantastyka pomaga w rozwoju empatii, jest źródłem kształtowania uczuć i emocji. Napisana jest zazwyczaj prostym, współczesnym językiem. Zdecydowanie oprócz rozrywki niesie za sobą walory edukacyjne, rozwija światopogląd. Fantastyka jest gatunkiem tak szerokim, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Przedstawiamy listę 10 najlepszych książek fantasy, po które powinien sięgnąć każdy.

“Chór zapomnianych głosów”, Remigiusz Mróz

 

Okręt badawczy Accipiter przemierza bezkres kosmicznej próżni, a jego załoga pogrążona jest w głębokiej kriostazie. Nieliczni świadomi są dramatu, który rozgrywa się na pokładzie. Powieść łączy w sobie gatunki fantasy i science fiction, pokazując autora od zupełnie innej strony.

„Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, Cixin Liu

Wyobraź sobie wszechświat jako las pełen nieznanych drapieżników. Aby przetrwać, trzeba pozostać niezauważonym. Chiński bestseller „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” osiągnął rekordy sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Książka otrzymała nagrodę Hugo dla najlepszej powieści, pierwszy raz w historii przyznaną utworowi tłumaczonemu.

“Bastion”, Stephen King

Epidemia doprowadziła do zagłady ludzkości. Nieliczni, którym udało się przeżyć wyruszają w drogę, by zbudować lub zniszczyć nową rzeczywistość. Licząca ponad tysiąc stron powieść uważana jest za jedną z najlepszych książek Kinga.

“Bez przebaczenia”, Marcin Pindel

Zbiór opowiadań polskiego autora jest podróżą do świata pełnego magii, baśniowych istot i rycerskich ideałów. Przypadnie do gustu czytelnikowi w każdym wieku.

“Proxima”, Stephen Baxter

Pierwsza część popularnej serii Stephena Baxtera, opowiada o niesamowitej historii kolonizacji surowego nowego Edenu, a tajemnica, którą skrywa ten świat, na zawsze zmieni postrzeganie naszej roli we wszechświecie.

“Cena szczęścia”, Steven Erikson

Najnowsza powieść Eriksona, jednego z najbardziej poczytnych twórców fantastyki. W promieniu światła, najwyraźniej wystrzelonego przez UFO, znika popularna autorka książek science fiction…

“Miasto luster”, Justin Cronin

Genialny przykład powieści postapokaliptycznej. Autor zabiera czytelnika w podróż do dalekiej przyszłości.

“Świat miniony”, Tom Sweterlitsch

Powieść, za którą Tom Sweterlitsch otrzymał wiele nagród. Opowiedział o podróżowaniu w czasie, alternatywnych wersjach przyszłości, morderstwach, terroryzmie i jednej kobiecie zdeterminowanej, by zapobiec zagładzie ludzkości.

“Błękitny wiatr”, Aneta Zych

Mieszkańcy błękitnej planety Arkturii, po fiasku poprzednich przedsięwzięć, podejmują kolejną próbę ocalenia planety Ziemi. Czy tytułowy błękitny wiatr przyniesie ratunek?

“Winda do nieba”, Tadeusz Meszko

Akcja powieści rozgrywa się w 2069 roku w Dawapolis, gdzie zbudowano „windę do kosmosu” – jak uważają jedni, lub „do Boga” – jak widzą to inni.


Source link

Leave a Comment