imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

1 milion euro na bony naprawcze dla wiedeńczyków

1_13.jpg


Ze względu na duże zainteresowanie wiedeńczyków ubiegłoroczną akcją bonów naprawczych, wiedeński magistrat zdecydował się kontynuować projekt. Od marca miasto przeznaczy łącznie 1 mln euro na drugi etap projektu „Wiedeń to naprawi”.

We wrześniu ubiegłego roku ratusz w Wiedniu wystąpił ze specjalną inicjatywą naprawy niedziałających lub zepsutych rzeczy. Dzięki specjalnym kuponom skutecznie motywował mieszkańców, aby nie wyrzucali wszystkiego, co wydawało się niepotrzebne. 

„Popyt na bony całkowicie przerósł nasze oczekiwania – w ciągu kilku tygodni wydano ponad 10.000 bonów, naprawiono 8.000 przedmiotów. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się kontynuować projekt kwotą 1 miliona euro”, skomentował przyszłość projektu burmistrz Wiednia Michael Ludwig.

Zdaniem ratusza celem projektu jest nie tylko wsparcie wiedeńskich firm i zapewnienie zatrudnienia, ale także ochrona środowiska. Naprawianie zepsutych przedmiotów nie tylko zmniejsza ilość wyrzucanych rzeczy, ale także oszczędza zasoby i szkodliwe gazy CO2. Wszystko to następnie spowalnia zmiany klimatyczne. 

Wiedeńczycy mogą teraz naprawić swoje rzeczy w 109 firmach, w których można zrealizować bony miejskie. Bony można otrzymać bezpłatnie na stronie internetowej miasta od marca do końca czerwca. Miasto planuje też trzeci etap projektu i wydawanie bonów w okresie od 1 września do 12 grudnia 2021 r. 

Zainteresowani mogą bezpłatnie pobrać kupon na stronie internetowej miasta. Następnie mogą udać się z wadliwym przedmiotem do jednej z firm wiedeńskiej sieci naprawczej (Wiener Reparaturnetzwerk). Miasto dofinansowuje każdą naprawę w 50%, maksymalną kwotą do 100 euro. Po okazaniu bonu należna kwota jest automatycznie zmniejszana o połowę i nie ma potrzeby wypełniania dodatkowych formularzy. 

W ubiegłym roku aż 65% naprawionych przedmiotów stanowiła elektronika, głównie telefony komórkowe i tablety. Inne rzeczy, które wiedeńczycy naprawiali, to meble, buty, ubrania i rowery. Członek zarządu miasta ds. ochrony środowiska Jürgen Czernohorszky podkreśla: „Wiedeński bon naprawczy sprawia, że naprawa jest atrakcyjna dla każdego, a przede wszystkim stanowi wielką korzyść dla środowiska i klimatu…Naprawianie zamiast wyrzucania jest aktywnym wkładem w klimatyczny model miasta Wiednia i każdy może się do tego przyczynić!”

Źródło informacji: Eurocomm-PR
 


Source link

Leave a Comment