imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

​Dlaczego warto czytać na głos

000AI5166X9E7VTI-C411.jpg


Czytanie na głos niesie istotne korzyści dla naszej pamięci i psychiki – zachęcają naukowcy cytowani przez BBC.

Większość z nas już w czasach szkoły przestawiła się na czytanie “po cichu”. A właściwie czytanie w myślach, bez wypowiadanie słów i bez poruszania ustami.

Tymczasem cytowani przez BBC naukowcy twierdzą, że wiele w ten sposób tracimy i że warto od czasu do czasu poczytać coś na głos.

Przedstawione ustalenia opierają się m.in. na badaniach Colina MacLeoda z University of Waterloo w Kanadzie czy Sama Duncana z University College London.

Według tych badań czytanie na głos poprawia pamięć, pozwala zrozumieć złożone teksty i wzmacnia emocjonalne więzi między ludźmi.

Jest też bardzo praktyczne – niezależnie od wieku wyraźnie lepiej zapamiętujemy to, co przeczytaliśmy na głos, w porównaniu z tym, co czytaliśmy w myślach.

Grupa australijskich dzieci w wieku od siedmiu do 10 lat w 87 proc. rozpoznała słowa, które czytała na głos, a w 70 proc. słowa czytane po cichu. Z kolei w innym badaniu starsze osoby w wieku od 67 do 88 lat w 80 proc. potrafiły zidentyfikować słowa czytane na głos i w 60 proc. czytane po cichu. Wnioski są jednoznaczne – to co czytane na głos jest lepiej przez nas zapamiętywane.

Naukowcy zwracają także uwagę, że podobne korzyści, choć na mniejszą skalę, przynosi także aktywne słuchanie (jak ktoś nam czyta), a także nieme poruszanie ustami w trakcie czytania.

Co ciekawe, ludzie nie zdają sobie sprawy, jak często już teraz zdarza im się okazjonalnie czytać na głos.

W badaniu University College London uczestnicy deklarowali, że już nie czytają na głos. Indagowani uświadamiali sobie jednak, że jest inaczej. Przypominali sobie, jak czytali innym na głos zabawne maile czy artykuły, uświadamiali sobie, że czytają modlitwy podczas obrzędów religijnych. Na głos czytane są także skomplikowane teksty typu instrukcje, umowy. Pisarze i tłumacze czytają głośno swoje brudnopisy, żeby usłyszeć rytm i brzmienie zapisywanych fraz.

Redaktor przygotowujący to omówienie też przeczytał powyższy tekst na głos przed, jak to się mówi w portalowym żargonie, “wypuszczeniem go na emisję”.

Konkluzje naukowców są jednoznaczne: warto robić to częściej. Choćby czytając książki.

(mim)

Czym grozi nieczytanie – przeczytaj nasz tekst (po cichu lub na głos)


Source link

Leave a Comment