imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

​Włochy. Ekspert: Nie jest powiedziane, że nadejdzie druga fala epidemii

000ACSN417X1F336-C411.jpg


– Nie jest powiedziane, że nadejdzie druga fala epidemii koronawirusa – stwierdził włoski ekspert Ranieri Guerra, jeden z dyrektorów w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak ocenił, obecnie są możliwości złagodzenia fali zakażeń.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika “Corriere della Sera” w niedzielę (23 sierpnia) Guerra oświadczył: – Dzisiaj mamy wiele narzędzi i wiedzę, których brakowało na początku epidemii.

Wyjaśnił, że wzrost wykrywanych przypadków zakażeń to rezultat większych zdolności diagnostycznych i przeprowadzenia skuteczniejszych testów.

Ekspert zaznaczył, że na tym etapie epidemii pracownicy służby zdrowia są dobrze przygotowani, a pobyt chorych na reanimacji skrócił się.

– Poradzimy sobie – ocenił.

Guerra przyznał zarazem, że nie podnosi go na duchu fakt, że prawie jedna trzecia obecnie zakażonych nie ma żadnych objawów. Zauważył bowiem: – Nie jesteśmy pewni, czy nawet bardzo lekkie objawy nie doprowadzą do uszczerbku na zdrowiu w średnim lub dłuższym terminie.

Niewielu młodych ludzi trafia na intensywną terapię, ale “nie powinni oni czuć się niepokonani – ostrzegł – gdyż wirus może wywołać szkody w następnych fazach”.

Włoski lekarz zaznaczył, że wraz z otwarciem szkół w kraju 14 września dojdzie do wzrostu zakażeń, ponieważ nie jest możliwe zabronienie kontaktów między uczniami.

– Wydaje się, że dzieci do wieku 10-11 lat mają mniejszą zdolność do przekazywania wirusa. Powyżej 12 roku życia jest ona taka sama, jak u dorosłych – wyjaśnił. Dlatego zdaniem przedstawiciela WHO niezbędne jest noszenie maseczek w szkołach średnich.

Z Rzymu Sylwia Wysocka


Source link

Leave a Comment