imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

​Greta Thunberg uwieczniona jako… pająk

000A6ZZ49R6HV3OA-C411.jpg


Niemiecki arachnolog Peter Jaeger nazwał pięć nowych gatunków z rodziny spachaczowatych “Thunberga”, od nazwiska szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg.

Naukowiec wyjaśnił, że zdecydował się na ten krok, by uhonorować zasługi Grety Thunberg w jej zaangażowaniu na rzecz ochrony klimatu na Ziemi. Wyniki badań nad nowymi gatunkami pająków Peter Jaeger opublikował w fachowym piśmie “Zootaxa”.

W ciągu ostatnich 20 lat Peter Jaeger opisał wiele nowych gatunków pająków i nazwał je w sposób przypominający różne znane osoby.

Najbardziej znanym przypadkiem jest tu jeden z gatunków spachaczowatych, żyjący we Wschodniej Azji, a nazwany przez Petera Jaegera “Heteropoda davidbowie” na cześć ekscentrycznego rockmana.

Pająki z rodziny spachaczowatych znane są z tego, że nie przędą sieci, tylko są aktywnymi myśliwymi – wyjaśnia arachnolog, pracujący na co dzień w Stowarzyszeniu Nauk Przyrodniczych im. Seckenberga we Frankfurcie nad Menem. Jego pomysłem było też nazwanie pająków na cześć piosenkarza Udo Lindenberga oraz ikony punk-rocka Niny Hagen.

Arachnolodzy od dawna podejrzewali, że ta rodzina liczy wiele nieznanych jeszcze naukowcom gatunków pająków. Cztery z nich, żyjące na Madagaskarze, Peter Jaeger zaliczył do nazwanego przez siebie gatunku “Thunberga”. Pająki te różnią się od innych z rodziny spachaczowatych nietypowym uzębieniem oraz niezwykłymi, gęstymi plamkami na przedniej części korpusu. Piąty gatunek pająka z tej rodziny, także występujący na Madagaskarze, naukowiec nazwał “Thunberga greta” w uznaniu zasług nastoletniej szwedzkiej aktywistki klimatycznej.

Jak powiedział niemiecki arachnolog, postąpił tak, żeby “zwrócić uwagę przedstawicieli życia politycznego i gospodarczego na problem wycinania lasów Amazonii oraz ocieplania się klimatu na Ziemi, które zagraża istnieniu wielu gatunków flory i fauny, z pająkami na Madagaskarze włącznie”.

(DPA, EDP, AFP/jak)

Redakcja Polska Deutsche Welle


Source link

Leave a Comment